ژل رویال یا شاه انگبین (Royal jelly)

جادوی زنبور عسل

به ژل رویال (Royal Jelly) شاه انگبین، رویال ژل، رویال ژلی، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه، غذای ملکه و عسل سلطانی هم می گویند. ژل رویال بسیار مغذی و نیرو بخش است.

در واقع ژل رویال به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان استفاده طبی از ژل رویال بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است.

ژل رویال سرچشمه ی جوانی و زیبایی

ژل رویال یک ماده کرمی شکل (خامه ای) و به رنگ سفید شیری متمایل به زرد کم رنگ تا کاملا زرد می باشد که توسط زنبوران کارگر ترشح شده و جهت تغذیه ملکه کند و بکار می رود. ملکه زنبور عسل بطور قابل توجهی دارای طول عمر بیشتر و ظرفیت تولید مثل زیادتر مخصوصاً در مقایسه با زنبوران کارگر می باشد.

یک ملکه زنبور عسل می تواند تا پنج سال و یا بیشتر عمر نماید که این خیلی بیشتر از طول عمر زنبوران کارگر که حدود شش هفته یا کمتر عمر می کنند می باشد.

یک ملکه بالغ تقریباً ۵۰% بزرگتر از یک زنبور کارگر بوده و روزانه قادر به تولید حدود ۲۵۰۰ تخم است. یک ملکه از تخمی مشابه با تخم کارگران تولید می شود با این تفاوت که ملکه از ابتدا فقط با ژل رویال تغذیه شده است.

از ژل رویال به عنوان «اکسیر» یا «گوهر گرانبهای» کندوی زنبور عسل یاد شده و بسیاری از تحقیقات در حال بررسی ارزش تغذیه ای و اثرات آن بر روی زندگی موجودات هستند.

پادکست ژل رویال

ژل رویال - عسل فروردین

فهرست مطالب

ژل رویال

ژل رویال چیست؟

ژل رویال یا شاه انگبین (Royal Jelly) یک نوع ماده غذایی کرمی شکل (خامه ای) و به رنگ سفید شیری متمایل به زرد کم رنگ تا کاملا زرد می باشد که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در روز اول زندگی از شاه انگبین تغذیه می‌کنند.

اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از شاه ‌انگبین تغذیه می‌کند و به نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به ‌طوری‌که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است و از لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

ملکه زنبورعسل بطور قابل توجهی دارای طول عمر بیشتر و ظرفیت تولید مثل زیادتر مخصوصاً در مقایسه با زنبوران کارگر می باشد. یک ملکه زنبور عسل می تواند تا پنج سال و یا بیشتر عمر نماید که این خیلی بیشتر از طول عمر زنبوران کارگر که حدود شش هفته یا کمتر عمر می کنند می باشد.

یک ملکه زنبورعسل بالغ تقریباً ۵۰% بزرگتر از یک زنبور کارگر بوده و روزانه قادر به تولید حدود ۲۵۰۰ تخم است. یک ملکه از تخمی مشابه با تخم کارگران تولید می شود با این تفاوت که ملکه از ابتدا فقط با رویال ژلی تغذیه شده است.

royal jelly background farvardinhoney com | دانشنامه و فروشگاه عسل طبیعی و خرید ژل رویال اصل با ضمانت | عسل فروردین

از رویال ژلی به عنوان «اکسیر» یا «گوهر گرانبهای» کندوی زنبور عسل یاد شده و بسیاری از تحقیقات در حال بررسی ارزش تغذیه ای و اثرات آن بر روی زندگی موجودات هستند. اگر چه عسل طبیعی مهمترين محصول زنبور عسل است اما فعاليت این حشره ارزشمند منحصر به توليد عسل نبوده و محصولاتی همچون بره موم، گرده گل و ژل رویال از دیگر تولیدات این حشره است.

به ژل رویال، شاه انگبين، شير زنبور عسل، شهد شاهانه و غذاي ملکه نیز مي گويند. ارزش غذایی بسیار بالای ژل رویال باعث شده است که در منابع علمی از این ماده بعنوان اکسیر جوانی نام برده می شود و چون مخصوص ملکه کندو تولید می شود صفت سلطنتی را یدک می کشد.

بر خلاف روش تولید عسل، رویال ژل توسط زنبورها و از جمع آوری شهد گل ها تولید نمی شود بلکه ژله رویال ماده ای سفید رنگ با طعمی ترش و اسیدی می باشد که توسط غدد هیپوفارنژیال و آرواره ای زنبوران عسل کارگر در سنین 3 تا 12 روزگی تولید و به مصرف لاروهای جوان و ملکه زنبورعسل می رسد. غدد هیپوفارنژیال که به غدد شیری و غدد غذاساز نیز شناخته می شود به صورت دو ردیف کیسه های فشرده در طرفین سر زنبور کارگر قرار گرفته و در سنین 5 روزگی رشدشان کامل شده و تا روز پانزدهم بیشترین فعالیت را دارند.

این غدد در سنین پرستاری که اغلب فعالیت زنبوران کارگر در کندو محدود به نگهداری از لاروها و نوزادان است، ترشح ترکیبات پروتئینی رویال ژلی را برعهده دارد. غدد آرواره ای نیز به صورت دو کیسه در جلوی سر و در قاعده آرواره های زنبوران کارگر قرار گرفته و تولید ترکیب غنی از چربی از جمله 10-هیدروکسی 2- دسنوئیک اسید (10HDA) را انجام می دهد.

ترشحات غدد هیپورفارنژیال و آرواره ای در نهایت به صورت رویال ژلی توسط خرطوم زنبورعسل در اختیار لاروهای جوان و ملکه قرار می گیرد. میزان فعالیت غدد شیری مرتبط با سن زنبور کارگر، نوع تغذیه و حضور لاروها در داخل کندو می باشد. کیفیت و کمیت ژل رویال تولیدی با نوع تغذیه زنبورعسل به ویژه گرده گل به عنوان مهمترین ماده جیره غذایی زنبورعسل ارتباط مستقیمی دارد.

ژل رویال

ترکیبات، اثرات و خواص ژل رویال در درمان بیماری ها

ژل رویال - عسل فروردین

ژل رویال تنها منبع طبیعی استیل کولین خالص بوده و خصوصیات آنتی باکتریایی و آنتی میکروبی این ماده جهت تأمین طیف گسترده ای از شرایط سلامتی انسان مفید می باشد. ژل رویال در تأثیر بر آسم برونشیتی (ریوی)، بی خوابی و انواع مختلف مشکلات خویشاوندی در مردم بسیار مفید واقع شده است. ژل رویال سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و بر روی ارگان های اساسی بدن مثل کبد و کلیه می تواند مفید واقع شود.

رویال ژل تقریباً دارای ۱۲ درصد پروتئین، ۶-۵ درصد لیپید، ۱۵-۱۲ درصد کربوهیدرات، غنی از ویتامین B، محتوی ۱۷ اسید آمینه (شامل ۸ اسید آمینه ضروری) می باشد. رویال ژلی یک ماده مغذی غنی از هورمونهایی با طیف گسترده ای از اثرات سودمند است.

همچنین محتوی ۱۵ درصد اسید اسپارتیک بوده که یک ماده ضروری برای رشد بافتها، عضلات و بازسازی سلولها می باشد. در ارتباط با قابلیت مبارزه بدن با «رادیکالهای آزاد» اسیدهای آمینه شکل دهنده عناصر شیمیائی بسیار اساسی بدن ما بوده و برای رشد و توانائی مبارزه با عفونت ها و بیماریها ضروری است.

در بسیاری از شرایط بدن انسان توانائی ساخت اسیدهای آمینه را نداشته و ما آنها را از طریق خوردن غذاها بدست می آوریم. با توجه به اهمیت اسیدهای آمینه و وجود مقادیر بسیار زیاد آنها در ژل رویال، توجه خاص به آن را اجتناب ناپذیر می سازد. بنابراین به علت عدم تأمین مواد مغذی مهم توسط غذاهای مصرفی، ما نیازمند استفاده از محصولات مکمل مثل رویال ژلی برای جبران کسری مواد مغذی در رژیم غذائی روزانه مان هستیم.

در بیمارانی که شیمی درمانی می شوند اثرات کمکی و مفید رویال ژلی طی آزمایشات متعدد ثابت شده است (از انتشارات وزارت بهداشت کشور آمریکا، قدرت کندوی زنبور عسل، ۲۰۰۲)

مطالب مرتبط با ژل رویال
ژل رویال

ژل رویال داروی شفا بخش و غذای کامل

مصرف ژل رویال خالص دردوران بارداری جهت رشد جسمانی و ذهنی کودکان نقش بسیار مهمی دارد. در درمان نازائی و نارسایی های حاملگی مصرف آن به عنوان یک داروی بسیار موثر توصیه می شود. در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی در خانواده های نازا که با مصرف منظم ژل رویال بچه دار شده اند در منابع بسیاری گزارش شده است. در زنان با افزایش قابلیت تلقیح و درمردان با افزایش کیفیت اسپرم سبب حاملگی موفق و بچه دار شدن می گردد. در درمان بیماری صرع (غش) یک منبع شفابخش محسوب می شود.

در افرادی که بطور مرتب ژله رویال و گرده مصرف نموده اند، کاهش شدت، تعداد حملات و حتی عدم بروز حملات صرع تا چندین ماه در منابع مختلف ذکر شده است. در افراد مبتلا به مرض قند (دیابت) با مصرف مستمر و منظم ژل رویال، کاهش در دریافت انسولین به میزان ۵۰% مشاهده شده است. بنابراین در کنار بهره مندی از اثرات شبه انسولین ژل رویال، کبد کمتر صدمه دیده و از فواید بیشمار ژل رویال نیز استفاده می گردد. در درمان بیماریهای سیستم عصبی مثل فراموشی، پارکینسون و آلزایمر به علت غنی بودن از نظر استیل کولین و فسفولیپیدها بسیار مؤثر می باشد.

همچنین به علت دارا بودن مقادیر زیادی از هورمونهای طبیعی، مواد معدنی، ویتامین هایB  کمپلکس، اسید فولیک و برخی اسیدهای چرب علاوه بر اثرات مفید برروی مغز و سیستم عصبی در کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی، کاهش استرس و بی خوابی های شبانه بسیار مؤثر است. در تقویت سیستم ایمنی بدن طی آزمایشات علمی گسترده تأثیر ژله رویال ثابت شده است. از اینرو در مقابله با انواع سرطان یک آنتی اکسیدان بسیار قوی بوده و در جلوگیری از تشکیل تومور و پیشرفت آن تأثیر بسزائی دارد. هچنین در بیماران تحت شیمی درمانی از آسیب های احتمالی کبد و کلیه ها جلوگیری می کند.

طی یک تحقیق انجام شده در دانشگاه ناکازاکی ژاپن، حیوانات آزمایشگاهی که با رویال ژل تغذیه شده بودند ۸۵% افزایش در قطر استخوان هایشان مشاهده و استخوان سازی تقویت شده بود. کاهش کلسترول خون به میزان ۵۰%، انرژی زا برای ورزشکاران و افراد پرکار، کاهش دردهای دوران یائسگی در زنان (منوپوز) و جبران کاهش ترشح تستوسترون (آندروپوز) با عملکرد شبه تستوسترون در مردان، حفظ تعادل هورمونی در بدن، افزایش نیروی جنسی، تنظیم فعالیت غده تیروئید، از دیگر ویژگی های مهم ژله رویال می باشد.

نتایج حاصل از آزمایش مصرف ژل رویال برروی ۱۲۵ بیمار مبتلا به آرتروز بسیار امیداوار کننده بوده است. همچنین در درمان و پیشگیری از روماتیسم و تنگی نفس اثرات مفیدی نشان داده است طی سی سال گذشته، تولیدات زنبور عسل مخصوصاً ژل رویال اصل یا ژل سلطنتی و گرده زنبور عسل، از طرف متخصصین سرطان شناسی، بیماریهای زنان، متخصصین داخلی و دامپزشکان در بسیاری از دانشگاهها و مراکز پژوهشی سراسر دنیا موضوع تحقیق بوده و هم اکنون سالانه صدها پروژه تحقیقاتی در مورد این مواد انجام می گیرد.

روند رشد جمعیت و ارتقاء آگاهی های عمومی در چند دهه گذشته نیازهای تازه ای را فراروی مسئولین و محققین قرار داده است. زیرا به دنبال این رشد فشار زیادی به منابع طبیعی و محیط زیست وارد آمده و از طرف دیگر نیاز روز افزون برای تأمین غذا منجر به تشدید این روند گردیده است.

 لذا به منظور ایجاد تعادل در منابع طبیعی و برآورد نیازهای مردم بایستی اقداماتی را مورد توجه قرار داد که در عین رفع نیازمندیهای غذائی جامعه منجر به بهبود و یا لااقل حفظ محیط زیست شود. در این رابطه زنبور عسل با توجه به بیولوژی و تنوع تولیدات خود می تواند جایگاه ویژه ای در تأمین غذا داشته باشد.

ژل رویال، گرده، بره موم و عسل خالص محصولاتی کاملاً طبیعی با خواص مفید بیشمار بوده و مصرف آنها برای تمامی افراد جامعه از هر گروه سنی از ۷ تا ۷۰ ساله (مردان، زنان و کودکان) اکیداً توصیه می شود.

تولیدات زنبور عسل مخصوصاً ژل رویال اصل یا ژل سلطنتی با دارا بودن تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، خواص آنتی بیوتیکی طبیعی و مقابله با انواع عفونت ها، محافظت اندام های آسیب پذیر بدن در مقابل تأثیرات سوء شیمی درمانی و عوارض جانبی برخی روش های درمانی، نشاط جوانی، نیرو، سلامتی و عمری طولانی را برای انسانها به ارمغان می آورد.

رویال ژل را به علت حساس بودن نمی توان در بیرون و در دمای معمولی نگهداری کرد. ریال ژلی را پس از برداشت از شاخون با دستگاه وکیوم و بسته بندی در شیشه های رنگی و کلا ظروفی که نور به آن نرسد باید بسته بندی کرد.

ژل رویال - عسل فروردین
مقالات مرتبط با ژل رویال

در مورد ژل رویال بیشتر بدانید

خواص ژل رویال برای پوست و جوانی

از آنجا که ژل رویال غنی ترین ماده بیولوژیک و یکی از کامل ترین هاست و توقعات و خواسته های زیادی را تا به امروز در درمان بیماری های زیادی نشان داده و تاثیرات زیادی بر تنظیم و عملکرد اعضای بدن داشته بسیار مورد توجه است. رویال ژل با تاثیر بی نظیرش در تنظیم غدد داخلی و ترشح هورمون ها مخصوصا در خانوم ها در ایجاد آرامش و تقویت اعصاب و همچنین جلوگیری از پیری زودرس، عالی عمل می کند.

وجود “کلاژن” در ژل رویال این ماده حیاتی و خاص در حفظ جوانی و طراوت پوست و مو باعث شده تا ژل رویال یکی از ۵ ماده ی غذایی باشد که برای حفظ زیبایی و جوانی و جلوگیری از پیری زودرس و از بین بردن چین و چروک به شما پیشنهاد شود. در بسیاری از محصولات آرایشی در دنیا امروزه از خاصیت ترمیم کنندگی ژل رویال بعنوان محور اصلی محصولات استفاده می شود.

مهم ترین خواص ژل رویال

ژل رویال تنها منبع طبیعی استیل کولین خالص بوده و خصوصیات آنتی باکتریایی و آنتی میکربی این ماده جهت تأمین طیف گسترده ای از شرایط سلامتی انسان مفید می باشد. ژل رویال در تأثیر بر آسم برونشیتی (ریوی)، بی خوابی و انواع مختلف مشکلات خویشاوندی در مردم بسیار مفید واقع شده است.

رویال ژلی سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و بر روی ارگان های اساسی بدن مثل کبد و کلیه می تواند مفید واقع شود. ژل رویال تقریباً دارای ۱۲% پروتئین، ۶-۵ در صد لیپید، ۱۵%-۱۲% کربوهیدرات، غنی از ویتامین B، محتوی ۱۷ اسید آمینه (شامل ۸ اسید آمینه ضروری) می باشد.

ژل رویال یک ماده مغذی غنی از هورمونهایی با طیف گسترده ای از اثرات سودمند است. همچنین محتوی ۱۵% اسید اسپارتیک بوده که یک ماده ضروری برای رشد بافتها، عضلات و بازسازی سلولها می باشد.

در ارتباط با قابلیت مبارزه بدن با «رادیکالهای آزاد» اسیدهای آمینه شکل دهنده عناصر شیمیائی بسیار اساسی بدن ما بوده و برای رشد و توانائی مبارزه با عفونت ها و بیماریها ضروری است. در بسیاری از شرایط بدن انسان توانائی ساخت اسیدهای آمینه را نداشته و ما آنها را از طریق خوردن غذاها بدست می آوریم. با توجه به اهمیت اسیدهای آمینه و وجود مقادیر بسیار زیاد آنها در رویال ژل، توجه خاص به آن را اجتناب ناپذیر می سازد.

بنابراین به علت عدم تأمین مواد مغذی مهم توسط غذاهای مصرفی، ما نیازمند استفاده از محصولات مکمل مثل ژل رویال برای جبران کسری مواد مغذی در رژیم غذائی روزانه مان هستیم.

در بیمارانی که شیمی درمانی می شوند اثرات کمکی و مفید ژل رویال طی آزمایشات متعدد ثابت شده است (از انتشارات وزارت بهداشت کشور آمریکا، قدرت کندوی زنبور عسل، ۲۰۰۲)

ژل رویال و بارداری، نازایی و ناباروری

مصرف ژل رویال خالص دردوران بارداری جهت رشد جسمانی و ذهنی کودکان نقش بسیار مهمی دارد. در درمان نازایی و نارسایی های حاملگی مصرف آن به عنوان یک داروی بسیار موثر توصیه می شود. در منابع بسیاری گزارش شده است که در کشورهای اروپایی و آمریکای جنوبی، خانواده های نازا با مصرف منظم ژل رویال بچه دار شده اند . در زنان با افزایش قابلیت تلقیح و درمردان با افزایش کیفیت اسپرم سبب حاملگی موفق و بچه دار شدن می گردد.

ژل رویال - عسل فروردین

ژل رویال برای کودکان، رشد و سلامت

با توجه به اینکه شاه انگبین یا ژل رویال اصل بعنوان غنی ترین ماده بیولوژیک جهان شناخته شده است می تواند بعنوان بهترین و کامل ترین مکمل غذایی برای کودکان مخصوصا در سنین رشد استفاده شود. یکی از قوی ترین عملکردهای شاه انگبین در حوزه ی فعالیت های مغزی و حافظه و هوش است که با توجه به نوپا بودن کودکان و در حال رشد بودن ناحیه ی مغزی کودکان، ژل رویال میتواند در رشد حداکثری و کامل و بهتر به کودکانمان کمک کند و حتی در سنین بالا از فراموشی و بیماری های مغزی و عصبی جلوگیری کند.

ژل رویال و سرطان ها

قوی ترین ماده ضد سرطانی دنیا که در محیط آزمایشگاهی قابل ساخت و پایدار نیست در ژل رویال وجود دارد. این ماده نوعی لیپید است که بعنوان شاخص ترین و مهم ترین فاکتور در شاه انگیبن یا ژل رویال در دنیا مورد توجه است. نام این لیپید ارزشمند (۱۰hydroxy2decenoic-acid) است که بصورت اختصاری “۱۰HDA” هم میگویند.

علاوه بر این رویال ژلی با عملکرد عالی در تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن قوای دفاعی و ساخت آنتی بادی های منحصر بفرد در روند درمان و بهبود بیمارانی سرطانی نقش عالی را بازی می کند.

همچنین در از بین بردن یا کم کردن عوارض ناشی از دارو ها یا شیمی درمانی و پرتو درمانی در روند این بیماری کمک شایان و قابل توجهی انجام میدهد و به حفظ سلامت و تعادل اندام های حیاتی بیماران مثل کبد و کلیه در طول درمان کمک می کند.

ژل رویال

طریقه مصرف ژل رویال

بهترین طریقه مصرف ژل رویال به صورت زیر زبانی میباشد. به طوری که روزانه ۲ بار و هر بار یک قاشق چای خوری کوچک قبل از صبحانه و قبل از خواب مصرف شود کودکان بالای ۳ سال نیز روزی ۲ بار قبل از صبحانه و قبل از خواب نصف قاشق چای خوری کوچک میل شود. رویال ژل را نیز میتوان به صورت مخلوط با عسل مصرف کرد. ژل رویال در عسل خراب و فاسد نمی شود و کاملا خواصش حفظ میگردد و تا ۱ ماه در بیرون از یخچال میتوان آن را نگهداری کرد.

مقدار مخلوط ژل رویال با عسل ۱۰۰گرم ژل با یک کیلو عسل خالص مخلوط گردد و روزی دو بار هر بار یک قاشق غذا خوری قبل از صبحانه و قبل ازخواب میل شود مخلوط ژل و عسل را نیز میتوانید به صورت زیر زبانی میل نمایید چون مقدار زیاد آن از طریق بزاق دهان زودتر جذب بدن میشود. به یاد داشته باشید جهت کسب نتیجه مطلوب از هر ماده غذایی مصرف زیرزبانی نتیجه بهتر و سریعتر در پی دارد و اکیدا توصیه میشود. ژل رویال را هم با عسل و هم به صورت خالص می توان مصرف نمود.

به علاوه رویال ژل را می توان به صورت سرم هم تزریق نمود (Api serum) که در این صورت نتیجه بهتری عاید خواهد شد. ژل رویال را به صورت خالص برای کودکانی که بیش از یک سال سن دارند روزانه ۳۰ – ۲۰ میلیگرم نیم ساعت قبل از صبحانه با استفاده از قاشق کوچکی زیر زبانی مصرف می کنند. مدت معالجه ۲۰ روز می باشد که پس از یک هفته فاصله دوباره باید تکرار شود. این مقدار برای افراد مسن روزانه ۱۰۰ – ۵۰ میلیگرم می باشد که روزانه دو یا سه وعده ۳۰ دقیقه قبل از غذا باید مصرف شود.

بنا به عقیده برخی از دانشمدان مصرف ژله رویال باید با وزن انسان رابطه مستقیم داشته باشد و این رابطه مقدار یک میلیگرم ژله خالص در مقابل یک کیلو وزن در روز می باشد. به علاوه بنا به نظریه ای چون ممکن است اسید معده در خاصیت اصلی ژل رویال اثر کند در بعضی از کشورها آنها را داخل کپسول های مخصوص قرار می دهند که این کپسول ها در داخل معده حل نمی شود و نتیجه کپسول مستقیماً وارد روده می شود و در آنجا هضم شده مستقیماً وارد خون میگردد.

ژل رویال اصل را می توان با عسل مخلوط و بعد مصرف نمود، برای این کار ۱۰۰ گرم رویال ژلی را با یک کیلوگرم عسل مخلوط می کنند و مخلوط را در یخچال نگهداری کرده و در مدت 8-12روز بایستی مصرف گردد. ضمناً رویال ژل را به صورت مخلوط با گرده و یا مخلوط با آب نیز استفاده می شود. ژل رویال در سایر مکملهای غذائی نیز استفاده می شود استفاده از ژل رویال به عنوان یک عنصر محرک به علت داشتن ویتامین 5B (اسید پانتوتنیک) در بسیاری از تولیدات بهداشتی استفاده می شود.

مهمترین روش مصرف ژل رویال که امروزه در بیشتر کشورهای خارجی معمول است تزریق زیر جلدی یا پوستی و یا درون ماهیچه ای (عضلانی) آن است و از طریق زیر زبانی هم مورد استفاده زیادی دارد زیرا به سرعت توسط مخاطهای زیر زبانی جذب شده و بدون گذاشتن از روده وارد جریان خون میگردد. مصرف زیر زبانی آن، امکان جذب سریع عناصر فعال آن را بدون دخالت شیره معده فراهم میکند.

ژل رویال

موارد استفاده ژل رویال

درمان نازایی و ناتوانی جنسی در آقایان و خانم ها، افرادی که شیمی درمانی میشوند (قبل و بعد شیمی درمانی)، تومور مغزی، سرطان خون، مشکلات معده تهوع زیاد حتی افرادی که قادر به خوردن آب میوه هم نبودند، آرتروز و رماتیسم بیشتر در خانم ها، درد های مفصلی حتی در کودکان، پوکی استخوان، در درمان دیسک کمر نتایج بسیار خوبی کسب گردیده است، درمان دیابت، گرفتگی رگها و مشکلات قلبی و عروقی، زخم های شدید در دست و پاها، تقویت عمومی بدن حتی در ورزشکاران حرفه ای و آماتور، جهت رفع مشکلات رشد بیشتر در کودکان، کنترل سرطان ها، رفع چین و چروک پوست و سیاهی دور چشم بیشتر در خانم ها و…