گرده گل زنبور عسل

غذای کامل

در تعریفی ساده گرده گل همان دانه های رنگارنگ روی گیاهان هستند که بدلیل غنی و کامل بودن از لحاظ غذایی وظیفه بارور کردن گیاه را دارند و گرده گل که در واقع اسپرم گیاهی محسوب میشود به علت داشتن ویتامینها و هورمونهای با ارزش یک ماده غذایی و یک داروی بسیار عالی شناخته شده است که ارزش غذایی و خواص درمانی ان را نباید فراموش کرد

و در تعریفی دقیق تر دانه‌های گرده کوچک هستند، سلولهای جنسی نر کیسه‌های گرده در گیاهان پر گل تشکیل می‌شوند و در داخل شیپور گل که غالباً در گل‌ها طویل هستند، رشد می‌کنند. رشد به داخل کیسه جنین در تخمدان گل ادامه می‌یابد، در داخل آن یک سلول تخمک با اسپرم (نطفه) ترکیب شده و سپس بارور می‌شود و بالاخره لقاح تکمیل می‌گردد.

گرده گل، غذای کامل

تا آنجا که به شکل ظاهر غذایی و معجزه آسای گرده مربوط می‌شود، تنوع گرده باید دوباره مورد تاکید قرار گیرد و به این حقیقت توجه داشت که بعضی از نمونه‌های گرده (از قبیل گرده کاج و صنوبر و اکالیپتوس‌ها) خاصیت غذایی کمتری دارند. حتی برای رشد لاروهای زنبورعسل، در یک جمع‌بندی متوسط پروتئین، چربی، مواد معدنی و ویتامین محتوی گرده را با دیگر غذاهای اصلی مقایسه کردند. اگر گرده براساس وزن یا ظرفیت کالری غذاهایی مثل گوشت گاو، جوجه سرخ کرده، لوبیای پخته، نان گندم، سیب، کلم خام و گوجه فرنگی مورد مقایسه قرار گیرد از نظر مواد مغذی غنی‌تر بوده و در مقایسه با پروتئین و مواد معدنی نسبت به گوشت گاو و لوبیا بالاتر بوده و بطور متوسط گرده حاوی بیش از 10 برابر ویتامین و ریبوفلاوین و چندین برابر نیاسین می‌باشد. گرده معمولاً در مقادیر کم جهت تامین نیازهای روزانه ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی مصرف می‌شود و می توان ار آن به عنوان یک منبع غذایی مکمل استفاده نمود.

پادکست گرده گل

گرده گل - عسل فروردین

فهرست مطالب

در مورد گرده گل بیشتر بدانید

کاهش استرس

این ماده خوراکی به دلیل ترکیبات خاص و سودمند موجود در آن به حفظ تعادل و تنظیم احساسات فرد کمک می‌کند و توان مقابله با استرس‌های روزانه را افزایش می‌دهد.

افزایش قوا و استحکام بدن

گرده گل همچنین انرژی، قدرت و توان جسمی را افزایش می‌دهد. ورزشکاران معتقدند که مصرف گرده گل به سرعت و چابکی آنان می‌افزاید و انرژی کافی را برای انجام تمرینات ورزشی در اختیار آنان قرار می‌دهد.

گرده گل - عسل فروردین

تاثیرات ضد پیری

در دوران باستان، مصریان و چینی‌ها معتقد بودند که گرده گل منبعی برای حفظ جوانی است. امروزه نیز تاثیر این ماده تایید شده است زیرا نه تنها برای استحکام بدن فرد تاثیر مثبت دارد بلکه زیبایی پوست، مو و ظاهر بدن را بهبود می‌دهد. گرده گل همچنین به تقویت حافظه، تمرکز و توانایی ذهن کمک می‌کند که از این جهت برای سالمندان خوردنی مفیدی است.

تاثیر گرده گل بر آلرژی

گرده گل از علائم آلرژی‌ها یا تب یونجه در افراد مبتلا به این بیماری‌ها می‌کاهد. همچنین توصیه می‌شود برای بهره‌مندی بیشتر از فوائد گرده گل از نوع محلی آن استفاده شود و افراد مبتلا به آلرژی شش هفته پیش از شروع فصل آلرژی، مصرف آن را آغاز کنند.

کنترل کننده وزن

فایده مهم دیگر گرده گل تاثیر آن در کنترل وزن است. این ماده خوراکی با تاثیرگذاری بر غده هیپوتالاموس در کنترل وزن نقش مهمی ایفا می‌کند و به تحریک متابولیسم به تنظیم، متعادل‌سازی و کنترل وزن کمک می‌کند.

تنظیم کننده عمل روده

گرده گل فعالیت روده را عادی کرده و تنظیم کننده قابل توجهی برای ان میباشد مخصوصا گرده هایی که توسط زنبورداران جمع اوری می شوند نوعی ماده غذایی عالی برای روده محسوب شده و گاهی اوقات ان را پلیس روده می نامند.

درمان یبوست

گرده گل در درمان یبوست تاثیر بسزایی دارد. افراد مبتلا به یبوست بهتر است دو بار در سال و هر بار به مدت یک ماه از گرده گل برای درمان استفاده کنند. میزان مصرف ان 30 گرم (دو قاشق سوپ خوری) در روز میباشد. افرادی که قادر به مصرف این مقدار در یک وعده نیستند می توانند چند وعده در روز استفاده کنند.

گرده گل - عسل فروردین

آرامش بخش اعصاب

در بیماریهای هیپرتونیک و بیماریهای سخت دستگاه عصبی و ترشح غدد داخلی تغذیه مخلوط عسل و گرده به نسبت 1 به 1 و یا 2 به 1 نتیجه رضایت بخش داده است.

رفع کم خونی

گرده گل در کم خونی های خطرناک و کم کردن فشار خون موثر است ان هموگلوبین واریتروسیت خون را افزایش میدهد.

اشتهاآور

گرده گل اشتها را تحریک و امادگی برای کار را افزایش می دهد.

رفع حساسیت

بیماران حساس به گرده گل در صورت خوردن عسل و یا درپوشهای مومی شان عسل، به خاطر داشتن مقداری گرده در آنها تدریجاً درجه حساسیت کاهش یافته و بهبود می یابند.

دانشنامه گرده گل

درمان پروستات

بعضی محققین معتقدند که مصرف گرده برای سلامتی غدد پروستات موثر است.آزمایشها نشان داده است افرادی که پروستات دارند دارای مقدار روی کمی میباشند و از طرفی گرده دارای روی قابل توجهی است زیرا برا یرشد لوله ی زاینده گرده نیاز به روی دارد .آلن کایاس از بزرگان تحقیق روی گرده میابشد وی مصرف روزانه حداقل 15 گرم گرده گل را برای هر مرد بالای 50 سال توصیه میکند.

مصرف گرده گل تاثیر بسیار شدید بر هیپر تروفی پروستات (بزرگ شدن پروستات) که در مردان مسن بیشتر رایج دارد. Alain caillas (فرانسوی) به هر شخص بالای 50 سال مصرف 15 گرم (یک قاشق چای خوری) گرده  در روز را برای  اجتناب از بیماری ورم پروستات توصیه می کند. به عقیده وی با مصرف منظم و روزانه گرده گل  می توان از ناراحتی های شدید پروستات که با هیچ داروی دیگر قابل درمان نیست جلوگیری نمود و مصرف ان را به خصوص در مراحل اولیه ورم پروستات موثر می داند .
نامبرده همچنین روزانه یک قاشق قهوه خوری گرده گل به بیمارانی که معده انها قادر به هضم نان نیست و مبتلا به ناراحتی روده  و معده هستند همراه با نان توصیه می کند.

درمان بیماری های کبدی

Danwaiter Stamblu بر اساس مشا هدات بالینی خود عقیده دارد که عسل به ویزه آمیخته با زله رویال و گرده گل وسیله درمانی نیرومندی در درمان بیماریهای گوناگون کبدی است.
به بیماران مبتلا به بیماری کبد که از بیما رستان مر خص می شوند توصیه می شود هر روز در صبحانه تقر یبا 50 گرم عسل. 50 میلی گرم زله رویال و بعد از ظهر یک قاشق مربا خوری مخلوط کرده و عسل استفاده نما یند.
سایر خواص در مانی گرده گل عبارتند از :تحریک متا بولیسم. سم زدایی از بدن. تقویت و رساندن مواد معدنی به بدن ثابت شده است که گرده گل حاوی هورمن های تحریک کننده جنسی می باشد و احتملا برای درمان نازایی به کار برده شده است.

ادعاها و گزارشات از فوائد، بهبودها یا درمان های حاصله از مصرف گرده گل

درمانهابهبودها

سرطان در حیوانات، سرماخوردگی‌ها

جوش صورت

نازائی‌ نرها

کم خونی

فشار خون بالا

اختلالات مزاجی و عصبی

زخم‌ها

عملیات ورزشی، هضم و جذب

جوان سازی

قدرت عمومی

طراوت پوست

اشتها

ظرفیت هموگلوبین

نیروی جنسی

گرده گل برای درمان ناتوانی های جنسی

در ادبیات عوام گرده بعنوان منبع غنی از ویتامین ها و اسید های آمینه مشهور بوده که در بدن انسان تاثیر شگفت انگیزی بخصوص بر روی تجدید قدرت جوانی و افزایش نیروی جنسی در مرد ها دارد.

اعراب در زمانهای قدیم برای درمان ناتوانی های جنسی از گرده استفاده می کرده اند و وجود هورمونهای تحریک کننده جنسی در گرده ثابت شده است.

گرده گل برای بیماری های عصبی

ضعف اعصاب وضعیتی است که بر اثر ضعف عمومی بدن به وجود میاید و عصبی بودن اغلب همراه با کم خوابی است. افسردگی نیز ناشی از ضعف عمومی بدن است.گرده در درمان تعدادی از بیماری های سیستم عصبی موثر می باشد.افرادی که به مدت یک هفته از گرده استفاده کرده اند عصبی نشده و به زندگی خوش بین تر و فعال تر شده اند بطوریکه این اشخاص علاقه زیادی به کار داشته و حالت افسردگی در آنها بهبود یافته است.

گرده گل برای افزایش طول عمر

تستیسین عضو فرهنگستان بن اظهار می دارد زنبورداران بدلیل مصرف عسل صاف نشده که معمولا  دارای ته نشینی از گرده میباشند طول عمر زیادی دارند .گرده سوخت و ساز را آسان نموده و تاثیردرمانی رضایت بخشی در بدن انسان دارد بطور مثال افرادیکه در کشور شوروی بالاتر از 125 سال عمر دارند معمولا زنبوردارانی هستند که از گرده زنبور در رژیم غذایی خود استفاده کرده اند.

گرده گل برای درمان دیابت

پزشکان گرده را در درمان علایم دیابت موثر تشخیص داده اند بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات دکتر گاموسکا در یک مرکز تحقیقاتی لهستان مصرف روزانه 32 گرم گرده به مدت دو هفته مزان قند ادرار را در یک لیتر 41.8 % کاهش داده است همچنین به نظر می رسد گرده در بعضی از مراحل بیماری قند اثر مثبت داشته باشد.

گرده گل برای درمان لک و چروک پوست (کرم زیبایی)

یک شرکت خارجی از سال 1952 شروع به استخراج عصاره گرده کرده واز آن برای تهیه کرمهای نرم کننده پوست صورت استفاده نموده است. گرده بصورت کرم زیبایی ساخته شده و مانند پوششی روی پوست صورت قرار میگیرد.از اثرات مفید آن رفع چین و چروک و لک پوست است.گرده بعنوان کرم نرم کننده دارای خاصیت جذب سریع رطوبت و حفظ ان بوده و باعث مرطوب نگهداشتن پوست میشود.

مدارک علمی

مشاهدات طولانی مدت در مورد اثرات دارویی گرده گل تنها به مشکلات پروستات و حساسیت‌ها مربوط می‌شود. دهها سال مشاهده اثرات گرده گل در کشورهای اروپای غربی و تعدادی آزمایشات بالینی در معالجه مشکلات پروستات ناشی از عفونتها و تومورهای سرطانی موثر نشان داده است. مکمل جیره‌های غذایی حیوانی با استفاده از گرده گل برای بدست آوردن اضافه وزن و اثرات مفید دیگر در مورد خوکچه‌ها، گوساله‌ها، جوجه‌های گوشتی و محیط کشت آزمایشگاهی حشرات نتایج مثبتی نشان داده است. اثرات مربوط به میکروب‌شناسی هم مشاهده گردیده است ولی این موضوع به گلوکز اکسیداز اضافه که (همان آنزیمی که برای عمل ضد باکتریایی در عسل طبیعی استفاده می‌شود) به وسیله زنبور عسل قبل از اینکه عسل یا شهد با دانه گرده مخلوط شود، نسبت داده می‌شود. بنابراین این ویژگی در دانه‌های گرده و بیشتر در نان گرده نمود پیدا می‌کند. اثر ضد میکروبی گرده گل روی دست به طورخیلی جزئی آشکار است. برخی مدارک وجود دارد که گرده گل می‌تواند حیوانات و انسانها را در مقابل اثرات زیان آور اشعه ایکس و تشعشعات محافظت نماید.

گرده گل - عسل فروردین