خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

بیماری هایی که از طریق زبان کشف می شوند

چکیده :
آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید چرا زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، زبانتان را معاینه می‌کند؛ پاسخ ساده است؛ زیرا وضعیت زبان یک سری بیماری‌ها را نشان می‌دهد.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [4,83 | آراء: 6]Loading…

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید چرا زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، زبانتان را معاینه می‌کند؛ پاسخ ساده است؛ زیرا وضعیت زَبان یک سری بیماری‌ها را نشان می‌دهد. زَبان علاوه بر تسهیل فرآیند چشایی، اهداف مهم‌تری نیز دارد. زَبان پنجره‌ای است که هر گونه کمبود در بدن را نشان می‌دهد و ممکن است علائم فیزیکی برخی از بیماری‌ها را نیز بروز دهد.

در ادامه به 10 نشانه که روی زبان مشاهده می‌شوند و علت آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • سرخی براق

زبان یک فرد سالم معمولاً صورتی رنگ است. زمانی که رنگ زبان قرمز روشن می‌شود، ممکن است نشانه بیماری‌های مختلفی مانند آنمی، کاوازاکی و مخملک باشد. همچنین زبان سرخ براق ممکن است نشانه کمبود ویتامین ب 12 باشد. بدن به ویتامین ب 12 نیاز دارد تا سلول‌های قرمز خون را بسازد.

 

 • بخش‌ها یا لایه‌های کرمی و سفید

پوششی سفید رنگ روی زبان که شبیه پنیر است، یکی از رایج‌ترین علائم کاندیدیاز دهانی است؛ عفونتی قارچی که در دهان مشاهده می‌شود. این بیماری بیشتر در افراد مسن، نوزادان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مشاهده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:

درمان کبد چرب

بیماری هایی که از طریق زبان کشف می شوند - عسل فروردین
 • صافی غیر عادی

یک زَبان عادی ساختارهایی مومانند روی سطحش دارد که باعث می‌شود ناهموار باشد. یک زبان صاف امری غیرعادی است. به این شرایط التهاب زبان می‌گویند. ممکن است صافی زبان به همراه درد، نازکی و احساس سوزش تجربه شود.

 • پوششی ضخیم و زرد رنگ

بروز پوشش ضخیم و زردرنگ روی زَبان نشان‌دهنده گرم شدن بیش‌ از حد بدن یا تجمع باکتری‌ها است. اگر پوشش زردرنگ روی زَبان قرمزرنگ مشاهده شود، نشان از گرم شدن بیش‌ازاندازه بدن دارد. اگر چه این پوشش بی‌ضرر است و از طریق رعایت کامل بهداشت دهان و دندان رفع می‌شود؛ اما ممکن است نشانه مشکل جدی‌تری باشد. این پوشش در برخی بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی، بروز سکته را پیشگویی کرده است.

 • برجستگی بدون درد

برجستگی بدون دردی که در کنار زَبان مشاهده می‌شود و در عرض 2 هفته یا کمتر ناپدید می‌گردد، جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر این برجستگی بیشتر از این مدت ادامه داشت، ممکن است نشانه سرطان دهان باشد. این برجستگی کوچک است و به رنگ سفید یا قرمز مشاهده می‌شود.

 • زخم‌ها

زخم‌های کوچک و دردناک زبان معمولاً در سطح داخلی گونه اتفاق می‌افتد؛ اما ممکن است در زیر زَبان نیز مشاهده شود. معمولاً این زخم‌ها ناشی از مصرف چیزی زمخت و تیز است یا در اثر گاز گرفتن اتفاقی زَبان ایجاد می‌شود.

 • شکاف‌ها

شکاف‌ها یا ترک‌هایی که روی سطح زبان مشاهده می‌شوند، دردناک نیستند؛ اما ممکن است به همراه حس سوزش تجربه شوند. این شکاف‌ها امری عادی هستند که در سنین بالا مشاهده می‌شوند. همچنین ممکن است این شکاف‌ها نشانه یک بیماری نهفته باشند. این شکاف‌ها در 6 الی 20 درصد افراد، نشانه سوریاس هستند؛ نوعی اختلال خود ایمنی پوست.

 • حس سوزش

اگر دچار حس سوزش در دهان، به ویژه در زبان هستید؛ اما سوختگی اتفاق نیفتاده، احتمالاً دچار سندرم دهان سوزان هستید. از علائم دیگر این سندرم می‌توان به مورمور شدن، خشکی دهان و تغییر درک مزه‌ها اشاره کرد. این سندرم نشانه فیزیکی در داخل دهان ایجاد نمی‌کند.

 • زبان مشکی و مودار

زَبان مشکی و مودار می‌تواند هشداردهنده باشد؛ اما شرایط خطرناکی نیست. سیگار کشیدن بیش‌ازاندازه و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث بروز این شرایط می‌شود.

 • زبان بنفش

زَبان بنفش شبیه رنگ زَبان پس از مکیدن آب‌نبات‌چوبی مشکی‌رنگ است. با این حال، زَبان بنفش یک مشکل پزشکی محسوب می‌شود. زَبان بنفش نشان‌دهنده گردش ضعیف خون و مسدود شدن جریان خون در زَبان است.

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

 • 121 نوشته ها
 • 653 دیدگاه ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *