خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

درمان ام اس (MS)

چکیده :
بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) جزو گروه بیماری های "خودایمن" محسوب می شود که در آن سیستم ایمنی فرد اشتباهاً سیستم عصبی مرکزی (شامل مغز و نخاع) را هدف حملات خود قرار می دهد.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [4,60 | آراء: 5]Loading…
درمان ام اس (MS)

ام اس چیست؟

بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) جزو گروه بیماری های “خودایمن” محسوب می شود که در آن سیستم ایمنی فرد اشتباهاً سیستم عصبی مرکزی (شامل مغز و نخاع) را هدف حملات خود قرار می دهد در نتیجه این حمله، در داخل سیستم عصبی، واکنش های التهابی به وجود می آید که نهایتاً سبب تخریب برخی قسمت ها بخصوص غلاف میلین می شود (غلاف میلین پوشاننده رشته های عصبی است و سلامت آن برای سرعت بخشیدن به انتقال پیام های عصبی لازم است). امروز می دانیم که قسمت های آسیب دیده فقط میلین نیست بلکه خود رشته های عصبی نیز هدف حمله های سیستم ایمنی قرار می گیرند و تخریب می شوند.

آسیب به نواحی مختلف سیستم عصبی، بسته به عمل آن ناحیه، علایم مختلفی را برای فرد مذکور ایجاد می کند. این علایم در افراد مختلف، به گونه مختلف و شدت متفاوت بروز می کند. این آسیب ها در صورتی که خیلی شدید نباشند پس از چند روز – هفته برطرف می شوند اما در صورتیکه خیلی شدید باشند ممکن است در نسج مغز یا نخاع تغییراتی دایمی ایجاد کنند که به آن اسکلروز می گویند و از آنجا که این ضایعات در نواحی متعدد و پراکنده ایجاد می شوند بیماری به مالتیپل (متعدد) اسکلروزیس معروف شده است.

علت اِم اِس بدرستی معلوم نیست. دانشمندان معتقدند مجموعه ای از فاکتورها آغازگر بیماری هستند. برای یافتن این فاکتورها تحقیقات در زمینه ایمونولوژی (علم مربوط به سیستم ایمنی بدن)، اپیدمیولوژی (علم مربوط به الگوهای یک بیماری در نواحی مختلف دنیا) و ژنتیک (علم مربوط به ساختار ژنی انسان) در حال انجام است. دانشمندان همچنین در حال بررسی عوامل عفونی گوناگونی که ممکن است در بیماری نقش داشته باشند هستند.

یافتن علل هر بیماری بطور کلی و اِم اِس بطور اختصاصی راهی است برای یافتن راههای موثر کنترل و یا حتی علاج قطعی آن و یک گام فراتر، پیشگیری از بروز آن.

درمان ام اس (MS)

انواع مختلف ام اس

از آنجا که بیماری اِم اِس از نظر علائم، فرم حملات، شدت حملات، میزان بهبودی علائم پس از حملات، سیر بیماری و پاسخ به داروها، بسیار متفاوت است در دنیا به “بیماری هزار چهره” معروف است و به همین دلیل قابل پیش بینی نیست که در هر فرد مبتلا، اِم اِس چه رفتاری را نشان خواهد داد. با این حال و به طور کلی چهار نوع مختلف برای بیماری توصیف شده است.

فرم عود کننده – بهبود یابنده (RRMS): این فرم مشخص میشود با دوره های عود علائم (که به آن حمله بیماری می گوئیم) که به تدریج بطور کامل یا نسبی بهبود می یابند و در واقع فرد وضعیت با ثباتی دارد تا وقوع حمله بعدی

پیشرونده ثانویه (SPMS): در این فرم فرد ابتدا حملاتی را تجربه می کند و در فواصل حالت ثابتی دارد اما پس از مدتی تعداد حملات کم می شود ولی در فواصل حملات حالت با ثباتی ندارد و علائم در بین دو حمله به تدریج بدتر می شودو در نهایت حمله ها بطور کامل متوقف می شوند ولی بیماری آرام آرام پیشرفت می کند.

فرم پیشرونده اولیه (PPMS): در این فرم حملات یا اصلا وجود ندارد و یا فقط در شروع بیماری یک حمله روی داده ولی پس از آن بیماری به تدریج پیشرفت می کند و علائم بدتر میشوند.

فرم پیشرونده حمله ای (PRMS): بیماری از ابتدا و به آرامی پیشرفت داشته اما حمله ها هم گهگاه روی داده است.

علائم تی پیک بیماری ام اس چیست؟

از آنجا که اِم اِس سبب آسیب سیستم عصبی می شود لذا اصولا هر علامتی می تواند ایجاد کند و این علامت بسته به محل آسیب متفاوت است. با این حال رایج ترین علائم عبارتند از: خستگی ناتوان کننده، مشکلات بینایی، اختلالات حسی و ضعف حرکتی.

علائم اِم اِس غیر قابل پیش بینی و از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند و حتی در یک فرد هم در طول زمان تغییر می کند. ممکن است در یک برهه از زمان ایجاد و در مقطع زمانی دیگر از بین بروند و شاید هم ماندگار شوند و یا بدتر شوند.

در آینده در خصوص تک تک علائم بیشتر توضیح خواهیم داد.

درمان ام اس (MS) - عسل فروردین
فرایند از بین رفتن میلین (غلاف چربی روی اعصاب) در بیماری ام اس

ناامیدی، توقف در درمان ام اس است!

یکی از مشکلات بیماران مبتلا به ام اس، ناگهانی بودن بروز این بیماری و همچنین نا امیدی به درمان ام اس است. شاید بدترین سم مهلک برای بدتر شدن شرایط یک فرد مبتلا به اِم اِس، نا امیدی است.

با توجه به ناتوان بودن طب نوین برای درمان این بیماری، افرادی که یک شبه تمامی آمال و آرزوهای آن ها از بین رفته و با بدنی نیمه فلج مواجه هستند، فکر می کنند راهی برای درمان اِم اِس وجود ندارد و در نتیجه نامیدانه به زندگی نگاه می کنند.

این در حالی است که درمان ام اس، با استفاده از برخی راهکار ها کاملا عملی بوده و بهبود میزان فلج بودن فرد، می تواند نوید بخش زندگی برای وی باشد.

پیشنهاد مطالعه:

درمان آرتروز

ژل رویال، معجزه ای برای درمان ام اس!

ژل رویال یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل است و تنها غذای ملکه به شمار می رود که طعم تند و تیزی دارد. شاید به همین دلیل است که طول عمر ملکه از دیگر زنبور های عسل بیشتر بوده و قدرت بیشتری دارد. حال به نحوه عملکرد این ماده بر روند درمان اِم اِس با تغذیه می پردازیم و با خواص آن آشنا خواهیم شد.

ژل رویال سرشار از مواد مغذی است که می تواند سلول های عصبی را کنترل کرده و از بیماری هایی نظیر ام اس، آلزایمر و غیره جلوگیری کند. تقویت سیستم ایمنی بدن از دیگر فواید ژل رویال است که روند درمان ام اس را تسریع می بخشد چرا که ام اس سبب بروز نقص در سیستم ایمنی فرد شده و بدن سلول ها را به عنوان بیگانه در نظر می گیرد و سعی در نابودی آن ها دارد.

اعصاب بینایی، سیستم بطنی مغز، و بافت های عصبی بدن دچار تخریب شده و به مرور زمان، بدن فرد مبتلا به ام اس را با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

ژل رویال به تقویت سیستم ایمنی بدن پرداخته و مبارزات بدن با باکتری ها را افزایش می بخشد که این کار به درمان اِم اِس کمک شایانی می کند.

ویتامین ب یکی دیگر از ویتامین های مورد نیاز بدن است که به سلامت اعصاب افراد کمک می کند. ویتامین ب برای تحریک تولید ایمنوگلوبولین و همچنین ارتقا سیستم ایمنی بدن، کمک شایانی رسانده و روند بهبودی افراد مبتلا به ام اس را تسریع می بخشد.

جالب است بدانید ژل رویال حاوی مقادیر بسیاری از ویتامین ب است که با مصرف آن می توانید به روند کنترل درمان ام اس خود کمک شایانی کنید. البته بهتر است قبل از مصرف فرآورده های زنبور عسل در بهبود روند درمان ام اس با پزشک معالج خود مشورت کرده و سپس اقدام به مصرف آن در کنار دیگر دارو های تجویز شده، کنید.

درمان ام اس (MS)

استفاده از زهر زنبور عسل در درمان ام اس

این باور وجود دارد که در فرایند درمان اِم اِس با زهر زنبور عسل، از بدن خود بیمار برای کاهش التهاب استفاده می شود. تئوری استفاده از این روش درمانی، آن است که بدن فرد در پاسخ به التهاب ایجاد شده توسط زهر یا نیش زنبور عسل، واکنش ضد التهابی را افزایش می دهد.

احتمالا در ادامه، این فرایند التهاب را در دیگر بخش های بدن، به عنوان مثال در مغز و ستون فقرات نیز کم می کند. در این اندام ها، سیستم ایمنی فرد مبتلا به ام اس، به غلاف میلین محافظ که در اطراف فیبرهای عصبی قرار گرفته است، حمله می کند.

فرایند درمان ام اس با زهر زنبور عسل، چگونه انجام می شود؟

پیش از شروع فرایند، فرد متخصص، شکل ضعیف شده ای از زهر زنبور عسل را برای تست واکنش های آلرژیک به فرد تزریق می کند. تعدادی زنبور (معمولا زنبور عسل) با استفاده از یک وسیله مناسب، در نزدیکی یک قسمت از بدن بیمار نگه داشته می شود. نیش این زنبورها تا مدت ۱۵ دقیقه در بدن رها شده و سپس با استفاده از یک موچین یا قیچی خارج می شود. در هر جلسه درمان ام اس با زهر زنبور عسل، بین ۲۰ تا ۴۰ نیش باید به بدن بیمار وارد شده و فرد معمولا سه جلسه درمانی را در طول هفته خواهد داشت.

درمان ام اس (MS)

بيماري ام اس و زهر زنبور عسل

نتايج مثل ديگر بيماريهاي خود ايمني مثبت بود بطوري كه درمان يك خانم مبتلاء به ام.اس پس از ۱۴ سال نشتن بروی ویلچر بازتاب بسيار وسيعي در رسانه‌هاي آمريكا داشت. پس از آن چندين كار تحقيقاتي در اين خصوص انجام گرفته كه به مرور آنها مي‌پردازيم.

در سال ۱۹۹۳ انجمن جهاني زنبوردرماني اعلام كرد كه هيچ فرد زنبورداري مبتلاء به سه بيماري اِم اِس، پاركينسون و الزايمر نيست.

در سال ۱۹۹۳ سازمان جهاني غذا و دارو (FDA) تحت فشار افكار عمومي مردم آمريكا به سبب درمان خانم پت وگنر با اين روش اعلام نمود در اين خصوص كارهاي تحقيقاتي ترتيب خواهد داد.

دكتر فري در ۱۹۹۶ بيان كرد استفاده از زهر زنبور در بيماران مبتلاء به ام.اس باعث افزايش قدرت پاها مي‌شود. ايشان در تحقيقي ديگر اثبات كردند زهر زنبور باعث تعادل بهتر بيماران ام.اس مي‌شود./بيماري ام اس و زهر زنبور عسل

خستگي در بيماران اِم اِس

دكتر فازر در سال ۱۹۹۶ در يك طرح كلينيكال با زهر زنبور اعلام نمود علائم خستگي در بيماران ام.اس به ميزان بسيار زيادي بهبود مي‌يابد. وي در همين تحقيق تاييد نمود فعاليت‌هاي روزمره بيماران به نحو چشمگيري گسترش مي‌يابد.

در سال ۱۹۹۷ دكتر بلانتي ايمونولوژيست آمريكايي بهبود ۶۰ درصدي را با اين شيوه گزارش داد و اعلام نمود زهر زنبور براي بيماران ام.اس كاملا ايمن است.

در سال ۲۰۰۱ دكتر هازر از آمريكا نشان داد كه زهر زنبور ۶۹ درصد در درمان اين بيماري موثر است.

در سال ۲۰۰۵ يگ گروه متخصص مغز و اعصاب از كشور هلند طي يك كار تحقيقاتي شش ماه روي بيست بيمار مبتلاء به ام.اس اعلام داشتند كه اين شيوه درماني هيچگونه اثري در درمان اين بيماري نداشته است.

درمان ام اس (MS) - عسل فروردین

مثبت بودن اثر زهر زنبور در درمان

در سال ۲۰۰۶ انجمن جهاني زنبوردرماني طي گزارشي و در پاسخ به مقاله هلنديها اعلام كرد كه كار تحقيقاتي اين گروه متد علمي نداشته و آن را رد كردند. اما كارهاي تحقيقاتي كه در كشور ما در اين چند سال اخير صورت گرفته حاكي از مثبت بودن اثر زهر زنبور در درمان اين بيماريست.

در سال ۱۳۷۵ آمپولهای زهر زنبور توسط چندین محقق ایرانی در موسسه سرم سازی رازی ساخته شد./بيماري اِم اِس و زهر زنبور عسل هیچ زنبورداری در كشور ما مبتلاء به بیماری M.S نبوده و این موضوع توسط يك طرح آماري توسط مهندس سيدي و همكاران در سال ۱۳۸۵ به اثبات رسيد.

در يك تحقيق كلنيكال با زنبور زنده در استان اصفهان توسط دكتر چيت‌ساز ميزان اثر بخشي زهر زنبور در بيماري ام.اس قابل قبول ذكر گرديد.

در یک تحقیق دیگر دکتر نبییونی علام نمود التهاب ناشی از تزریق ماده اتیدیوم بروماید با تاثیر زهر سبب فعال سازی سلول‌های لنفوسیت T و B گردیده و نهایتا سبب کاهش التهاب می‌گردد.

راه های گوناگونی برای درمان ام اس پیشنهاد می شود و هرکدام می توانند به نوعی مشکل اِم اِس در افراد را برطرف نمایند. اما چیزی که با قطعیت می توان گفت، این است که هنوز دارویی برای درمان قطعی ام اس وجود ندارد و تمام راه های دارویی یا درمان های گیاهی و طبیعی می توانند تنها شدت بیماری ام اس را کاهش دهند که کاهش شدت این بیماری آن قدر برای بیماران مبتلا به ام اس ارزشمند است که به آن، روش درمان می گویند.

درمان ام اس از راه داروهای شیمیایی و داروهای طبیعی امکان پذیر است. داروهای گیاهی و طبیعی زیادی برای درمان ام اس پیشنهاد می شوند که میزان قدرت هرکدام متفاوت است. یکی از قوی ترین این راه های طبیعی، درمان ام اس با عسل است.

درمان ام اس (MS)

درمان ام اس با عسل چگونه است؟

تحقیقات زیادی برای بررسی اثربخشی درمان ام اس با عسل انجام شده است. نتایج به دست آمده از آن ها، نشان دهنده ی فدرت عسل در کاهش علائم بیماری ام اس در مبتلایان است.

عسل فراورده های گوناگونی دارد که یکی از مهم ترین فراورده های آن، ماده ای به نام ژل رویال است. این ژل جادویی ارزش بسیاری برای زنبور های عسل دارد؛ چرا که تهیه ی آن بسیار دشوار است و تنها ملکه می تواند از آن تغذیه کند.

ژل رویال طعم به شدت تندی دارد و حاوی بسیاری از مواد پرانرژی است که باعث می شود ملکه طول عمری بیشتر از سایر اعضای کندو داشته باشد و از توانایی بیشتری نسبت به بقیه ی زنبورها برخوردار باشد. آن چه تحقیقات نشان می دهد، حاکی از این است که بیشترین تاثیر درمان ام اس با عسل به علت وجود این ژل به همراه آن است.

ویتامین های موجود در عسل و درمان ام اس

یکی دیگر از نیاز های بدن برای تقویت اعصاب، ویتامین ها هستند که در این میان ویتامین های B نقش موثرتری در این روند دارند. لنفوسیت های B در بدن به دو گروه تقسیم می شوند که یکی از آن ها، پلاسموسیت ها هستند. پلاسموسیت نقش دفاعی خود در بدن را با ترشح پادتن یا در اصطلاح علمی ایمنوگلوبولین ایفا می کنند. پلاسموسیت ها برای تولید بیشتر پادتن به ویتامین های گروه B نیاز دارند.

عسل سرشار از این ویتامین ها است که می تواند با تامین ویتامین B سیستم ایمنی، به درمان ام اس کمک کند به عبارت دیگر می توان گفت وجود ویتامین B یکی دیگر از دلایل پیشنهاد درمان ام اس با عسل است. اما بیماران مبتلا به ام اس باید توجه داشته باشند که با بیماری قدرتمندی رو به رو هستند و نمی توان آن را خودسرانه درمان کرد؛ لذا بهتر است قبل از هر اقدام درمانی با یک پزشک متخصص مشورت کنند.

ژل رویال و عسل و نقش آن ها در درمان ام اس

درمان ام اس با عسل و ژل رویال مسئله ای مهم و غیر قابل انکار است. ژل رویال غنی از مواد خاص و آنتی اکسیدان هایی است که تاثیر مهمی در کنترل سلول های عصبی یا نورون ها دارند. کنترل سلول های دستگاه عصبی مرکزی کمک زیادی به درمان بیماری های این دستگاه مانند پارکینسون، آلزایمر و ام اس می کند.

ژل رویال برای مبارزه با بیماری هایی مانند ام اس تنها به کنترل دستگاه عصبی بسنده نمی کند، بلکه به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می پردازد. تقویت سیستم ایمنی، به خصوص سلول های T ،آن ها را برای مقابله با بخشی از سیستم ایمنی که در حال حمله به نورون ها است، توانا می سازد.

این اتفاقات باعث می شوند روند درمان ام اس تسریع شود و درمان ام اس با عسل به عنوان یکی از موثرترین راه های درمانی حال حاضر شناخته شود.

ام اس به مهم ترین اعصاب بدن مانند اعصاب بینایی، اعصاب تعادلی و حرکتی حمله می کند و آن ها را به شدت درگیر می کند؛ به گونه ای که فرد بعد از مدت کوتاهی بسیاری از توانایی های حرکتی خود را از دست می دهد. اما زمانی که جلوی حمله ی سلول های ایمنی که در حال تخریب این اعصاب هستند، گرفته می شود، بسیاری از علائم بیمار مبتلا به ام اس، رو به بهبودی می رود.

مهم ترین قدم برای جلوگیری از حمله به این اعصاب، تقویت قسمت های سالم سیستم عصبی که درگیر ام اس نشده اند، است. عسل و ژل رویال می تواند به راحتی این کار را انجام داده و هدف درمان ام اس را محقق سازند.

نحوه ی مصرف عسل برای درمان ام اس

بهتر است عسل صبح به صورت ناشتا مصرف شود و برای مصرف، بهتر است آن را در آب جوش حل کرده و مصرف نمایید. سعی کنید روند را در طولانی مدت ادامه دهید؛ چرا که اگر تداوم لازم را در این روش درمان نداشته باشید؛ درمان ام اس با عسل برای شما بی نتیجه خواهد بود و شما اثربخشی آن را مشاهده نخواهید کرد.

اگر همراه عسل از زعفران استفاده کنید، تاثیر شگفت انگیز این دو ماده را در درمان بیماری ام اس مشاهده خواهید کرد؛ زیرا زعفران و عسل هر دو برای درمان ام اس ترکیبات جداگانه ای دارند که ترکیب آن ها قدرت درمانی هرکدام را چندین برابر می کند.

لازم به ذکر است برای مصرف تمام فراورده های عسل با هدف درمان هرگونه بیماری خاصی، بهتر است ابتدا به پزشک مراجعه کنید و نظر او را جویا شوید؛ چرا که درمان بعضی از بیماری ها مانند ام اس بسیار پیچیده است و نیاز به برنامه های درمانی دارد و نمی توان برای درمان آن ها خودسرانه عمل کرد.

درمان ام اس با عسل طبیعی روندی درمانی است که نیاز به صبر و مداومت دارد؛ زیرا ام اس خود به تدریج به وجود می آید و در مغز پیشرفت می کند؛ لذا برای درمان آن نیز باید زمان لازم سپری شود تا به طور کامل علائم آن از مغز از بین بروند و فرد بهبود پیدا کند. لذا پزشکان طب سنتی به بیمار مبتلا به ام اس می گویند که مصرف عسل و فراورده های آن را تا مدت ها ادامه داده و نا امید نشوید؛ به این دلیل که در درمان بعضی از بیماری ها پایداری و مداومت ارجعیت دارد.

درمان ام اس (MS)

آیا درمان ام اس با بره موم امکان پذیر است؟

همان طور که بیان شد، مواد گوناگونی از عسل طبیعی بدست می آید که فواید زیادی را برای انسان ها دارند. این مواد آن قدر فوق العاده هستند که در درمان بیماری هایی که درمان ندارند، به کار گرفته می شوند. بیماری هایی مانند آلزایمر و ام اس یا حتی درد های شدید عضلانی به طور حتم درمان واضحی ندارند؛ اما فراورده های عسل برای درمان همه ی این موارد کارساز بوده و به خوبی علائم آن ها را از بین می برد. درمان ام اس با عسل یکی دیگر از اثرات فوق العاده ی عسل طبیعی است که دانشمندان را به تعجب وادار کرده است.

یکی از فراورده های عسل که کمیاب است، بره موم است. این محصول یکی از مهم ترین فرآورده های زنبور عسل قلمداد می شود که از دیرباز تا کنون برای درمان بیماری ها به کار می رفت. این ماده مقوی در ابتدا فرآوری شده و به دو صورت کپسول بره موم و عسل بره موم عرضه می شود .

تحقیقات انجام شده روی 112 بیمار در کانادا نشان می دهد، افرادی که مصرف این فراورده ی عسل را داشته اند، خطر ابتلا به ام اس در آن ها نسبت به کسانی مصرف عسل ندارند، بسیار کمتر است.

لازم به ذکر است بهره بردن از درمان های طبیعی نیاز به صبر و مداومت در استفاده دارد و باید در طولانی مدت، روند درمان خود را طی کرده تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. از این رو مصرف این مواد طبیعی را تا مدت ها ادامه داده و نا امید نشوید.

نقش گرده گل در درمان ام اس چیست؟

گرده گل گاهی با ارزش تر از عسل است زیرا این ماده حاصل تلاش های بی شمار زنبور عسل برای جمع آوری شهد بهترین گل هاست. . زنبور عسل برای تهیه عسل از مرغوب ترین گرده های گل استفاده می کند. همچنین این زنبور از هر گرده برای تولید اصل خود استفاده نمی کند و از گرده هایی برای تولید عسل استفاده می کند که جز پر خاصیت ترین گرده ها هستند.

گرده گل به طور معمول از گل هایی جمع آوری می شود که خود، جز گروه گیاهان دارویی هستند. گرده هر گل حاوی مواد خاصی است که می تواند در درمان برخی از داروها مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهم ترین فراورده های گرده ی گل، عسل است که حاصل ترکیب انواعی از گرده ها با خواص درمانی متفاوت است؛ در نتیجه عسل تبدیل به یک معجون جادویی و موثر در درمان بیماری ها می شود که یکی از این بیماری های پر سرو صدا، ام اس است.

نحوه استفاده از گرده گل برای درمان ام اس:

کافیست مقداری از این ماده را به همراه غذا، نوشیدنی و یا سالاد خود میل کرده و از این طریق مواد مورد نیاز را به بدن خود برسانید تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و قدمی در راستای درمان ام اس بردارید.

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

  • 124 نوشته ها
  • 676 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *