خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

چکیده :
روز جهانی زنبور عسل ، روزی است که بپاس تلاش های این حشره طلایی یعنی زنبور عسل در تمام دنیا از جمله ایران در تاریخ 30ام اردیبهشت ماه هر سال جشن گرفته میشود.اولین بار این رویداد در سال 2017 در سازمان ملل این رویداد و سنت اتفاق افتاد و مرسوم شد.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [5,00 | آراء: 7]Loading…
روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

تاریخچه روز جهانی زنبور عسل

روز جهانی زنبور عسل هر سال در تاریخ ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) جشن‌گرفته می‌شود. در این روز، افراد از سراسر جهان در مورد اهمیت زنبور عسل برای اقتصاد جهانی ، بیوتاپ‌ها ،محیط زیست و حیات و تنوع گیاهی بیشتر از پیش توجه می‌کنند.

تاریخچه روز جهانی زنبور عسل به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد، زمانی که در جمع عمومی سازمان ملل متحد، این روز به عنوان روز جهانی زنبور عسل تصویب شد. این تصمیم در نتیجه تلاش‌های بسیاری از سازمان ملل و سایر سازمان‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست، و به منظور جلب توجه به نقش زنبور عسل در حفظ محیط زیست و بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی اتخاذ شد.

بیوتاپ یا بیوتوپ که در انگلیسی به آن ” Biotope ” گفته می شود به مجموعه ای از شرایط و جزییات و سطح ایده آلی گفته می شود که در یک منطقه برای گونه های گیاهان و انواع حیوانات برقرار است  تا آنها به حیات و زیست سالم خود ادامه بدهند .

آنجلینا-جـولی-سـفیر-سازمان-ملل-در-روز-جهانی-زنبور-عسل
روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

اهمیت روز جهانی زنبور عسل و فلسفه آن

 نام روز جهانی زنبور عسل ( World Honey Bee Day ) به دو دلیل مهم گذارده شده است. اولاً، زنبور عسل یکی از مهمترین حشرات گرده‌افشان و پرورش داده‌شده در سراسر جهان است.

آن‌ها به عنوان حشرات گرده افشانِ مورد علاقه شماری از گیاهان، با برداشت گرده از یک گونه گیاهی به گونه‌ای دیگر، همچنین برای تولید عسل و محصولات مرتبط با آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، این روز به منظور افزایش آگاهی از اهمیت زنبور عسل برای بقای اکو سیستم ، بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی نام‌گذاری شده است.

در دومین دلیل، روز جهانی زنبور عسل به منظور جلب توجه به فرآیند گرده‌افشانی و تولید عسل توسط زنبور عسل برگزار می‌شود. در این روز، به مردم توصیه می‌شود تا به فعالیت‌هایی مانند کاشت گیاهان خوراکی زنبور عسل، خرید عسل از پرورش دهندگان محلی، و حمایت از حفظ بیوتاپ‌ها بپردازند.

در روز جهانی زنبور عسل، مردم به صورت مختلف از جمله با برگزاری کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها، و همچنین با افزایش آگاهی عمومی از اهمیت زنبور عسل و حفاظت از آن‌ها، این روز را جشن می‌گیرند.

در نتیجه، روز جهانی زنبور عسل به منظور جلب توجه به اهمیت نقش زنبور عسل در بقای بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی، و همچنین افزایش آگاهی و توجه به حفاظت از آن‌ها برگزار می‌شود.

روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

آیا روز جهانی زنبور عسل در ایران نیز جشن گرفته می‌شود؟

بله، روز جهانی زنبور عسل در ایران نیز جشن گرفته می‌شود. در این روز، سازمان‌های مختلف، مردم و پژوهشگران در ایران نیز به اهمیت زنبور عسل و حفاظت از آن‌ها توجه می‌کنند و فعالیت‌های مختلفی از جمله نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و تجمع‌های عمومی در این رابطه برگزار می‌شود.

همچنین، در ایران، به دلیل تولید مقادیر قابل توجهی عسل و دیگر محصولات زنبور عسل، توجه به حفاظت از زنبور عسل و بیوتاپ‌های آن‌ها بسیار مهم است. در این راستا، سازمان‌های مرتبط با حفاظت از محیط زیست و تولید کنندگان عسل در ایران به فعالیت‌هایی مانند کاشت گیاهان درمانی و خوراکی زنبور عسل، افزایش آگاهی عمومی از اهمیت زنبور عسل، و ترویج روش‌های پرورش زنبور عسل به منظور حفظ و ارتقای محصولات آن‌ها می‌پردازند.

بنابراین، همانطور که می‌بینید، روز جهانی زنبور عسل در ایران نیز به عنوان یک رویداد مهم و با اهمیت در حوزه حفاظت از محیط زیست و تولید عسل و دیگر محصولات زنبور عسل جشن گرفته می‌شود.

روز-جهانی-زنبور-عسل-روزی-است-که-هدف-آن-روشن-کردن-زیستگاه-گرده-افشان-ها-و-کمک-به-بهبود-
روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

جشن روز جهانی زنبور عسل در سال 1402 در اصفهان

شاید برای اولین بار بصورت رسمی و کمی عمومی تر و فعال تر امسال در اصفهان و به همت موسسه پایش زنبور عسل ایران این جش برگزار می شود.از این نظر که فعالان این حوزه مثل زنبورداران و وابستگان دولتی و خصوصیِ محیط زیست در آن شرکت می کنند این جشن به معنای واقعی بزرگداشت و پاسداشت نقش و تاثیر انکار ناپذیر زنبور عسل خواهد بود.

در حاشیه این رویداد کارگاه های آموزشی و تخصصی نیز برگزار خواهد شد و دو مسابقه شامل بهترین عسل ملی ایران و مسابقه آنالیز حسی و تشخیص عسل نیز برگزار شد.

آنجلینا-جولی-سفیر---روز-جهانی-زنبور-عسل---سفیر-زنبور-عسل---سفیر-زنبور-داری---سفیر-سازمان-ملل
روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

آنجلینا جولی و روز جهانی زنبور عسل و عکاسی همراه با زنبور

پیام زنبور های عسل رو بدن آنجلینا جولی بازیگر معروف هالیوود چیست ؟!

آنجلینا جولی در غالب یک مصاحبه در روز جهانی زنبور عسل در سال 2022 و اهمیت پرداخت و بزرگداشت آن چنین گفت : بسیاری از افراد در معرض خطر به دلیل تغییرات آب و هوایی یا جنگ هایی که ممکن است از دعوا بر سر منابع رو به کاهش باشد، آواره شده اند. ویران شدن محیط زیست، محروم شدن از زندگی شما، یکی از دلایل بسیاری است که مردم مهاجرت می کنند یا آواره می شوند یا می جنگند. این همه به هم مرتبط است.

البته گرده افشان ها برای زندگی و محیط زیست ما بسیار حیاتی هستند. و بنابراین ما باید از نظر علمی بفهمیم که اگر آنها را از دست بدهیم چه اتفاقی می افتد. این چیزی است که ما می توانیم برای حل آن تلاش کنیم.

چیزی که برای من هیجان‌انگیز است این است که به جای اینکه جلو برویم و بگوییم: “ما داریم زنبورها را از دست می‌دهیم، گونه‌های خاصی داریم که منقرض شده‌اند، در حال انقراض هستند. برای محافظت.” شما باید نسبت به مواد شیمیایی و جنگل زدایی هوشیارتر باشید. اما همچنین، در اینجا کارهایی وجود دارد که افراد مختلف می توانند انجام دهند. شما حتی مجبور نیستید زمین داشته باشید، اما می توانید بخشی از راه حل باشید. چیزی که هیجان انگیز است این است که ما با راه حل هایی [و] توانمندسازی زنان در امرار معاش به این موضوع می پردازیم.

روز-جهانی-زنبور-عسل---زنبور-عسل---زنبور-داری---کارگاه-زنبور-داری---شروع-زنبور-داری
روز جهانی زنبور عسل ، رویدادها و تاریخ برگزاری در ایران

ماموریت روز جهانی زنبور عسل و آموخته ها

با اینکه روز جهانی زنبور عسل در تاریخ ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) هر سال جشن‌گرفته می‌شود، اما مسائل مربوط به حفاظت از زنبور عسل و بیوتاپ‌های آن‌ها به طور مداوم بحث و بررسی می‌شوند. به طور کلی، زنبور عسل به عنوان یکی از اصلی‌ترین حشرات گرده‌افشان و پرورش داده‌شده در سراسر جهان، اهمیت بسیاری در حفظ بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی دارد. در ادامه به برخی از مسائل مرتبط با زنبور عسل و اهمیت آن‌ها برای محیط زیست و اقتصاد جهانی اشاره می‌کنیم:

1- گرده‌افشانی گیاهان: زنبور عسل به عنوان یک حشره گرده‌افشان، نقش اساسی در گرده‌افشانی گیاهان دارد. با برداشت گرده یک گونه گیاهی به گونه‌ای دیگر، زنبورها به حفظ تنوع زیستی و بقای بیوتاپ‌ها کمک می‌کنند.

2- تولید عسل و محصولات مرتبط با آن: علاوه بر نقش گرده‌افشانی، زنبورعسل برای تولید عسل و محصولات مرتبط با آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل یک محصول غذایی با ارزش بالا و خواص بسیاری برای سلامتی انسان است و در بسیاری از کشورها به عنوان یک ماده غذایی اساسی شناخته می‌شود. در این راستا، توجه به حفاظت از زنبورعسل و ترویج روش‌های پرورش کیفی و بهداشتی آن‌ها، بسیار مهم است.

3- تأثیرات نامطلوب برای زنبورعسل: متأسفانه، مسائلی مانند کاهش تعداد زنبورعسل به دلیل تغییرات اقلیمی، استفاده افزایشی از کشتارهای شیمیایی و کشاورزی صنعتی، و تغییر در شیوه زندگی انسان، برای زنبور عسل تأثیرات نامطلوبی دارد. این موارد می‌توانند منجر به کاهش تعداد زنبورعسل و تأثیرات منفی برای بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی شوند.

بنابراین، روز جهانی زنبور عسل به منظور جلب توجه به اهمیت نقش زنبور عسل در بقای بیوتاپ‌ها و اقتصاد جهانی، و همچنین افزایش آگاهی و توجه به حفاظت از آن‌ها برگزار می‌شود. در این راستا، توصیه می‌شود که در هر روز سال، به خصوص در روز جهانی زنبور عسل، به فعالیت‌هایی مانند کاشت گیاهان خوراکی زنبور عسل، خرید عسل از پرورش دهندگان محلی، و حمایت از حفظ بیوتاپ‌ها بپردازیم.

 

ما در مجموعه زنبورستان فروردین با توجه به کوچ های مجدد برای بهره گیری از گیاهان ارزشمند هر منطقه از ایران عزیز سعی داریم با حفظ و رشد جامعه ی زنبور عسل ( APIS MELIFRA) به طبیعت رها شده و رو به زوال ایران کمک کنیم.بسیار مهم است که مردم ومسئولین در راستای بهبود عملکرد زنبورداران و زنبورداری با هدف ارتقا سطح سلامت جامعه و بهبود وضعیت طبیعت ایران و زیست بوم بسیاری از گیاهان و حیوانات خاص تمام آنچه در توان دارند را به کار ببندند.

امیدواریم در این راه حمایت شما را داشته باشیم و با حضور و نقش آفرینی شما مردم عزیز این مسیر سخت را ادامه بدهیم.

به افتخار زنبور عسل …

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

  • 119 نوشته ها
  • 646 دیدگاه ها

6 پاسخ

  1. زنبور روز جهانی نمیخواد اهمیت و پول خرج کردن میخواد نه اینکه از جیب زنبوردار هزینه کنید

  2. سپاس بابت مطلب خوبتون – خرید عسل طبیعی از زنبورستان فروردین بهترین انتخابی بود که داشتم بین بقیه فروشگاه های عسل طبیعی

    1. درود بر شما
      تجربه ی اول بود و همت و نیت شون مهم بود که برای اولین بار فکر می کنم خوب برگزار شد و امیدوارم در سالهای بعد پر بارتر و بهتر برگزار بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *