خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

خرید هدفمند

عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

چکیده :
عسل خامه ای یا عسل سفید که در انگلیسی به آن (Creamy Honey) گفته می شود، بافت خامه ای و بسیار نرم و خوش خوری دارد و بر خلاف تصور با هیچ ماده ی مخلوط یا ترکیب نشده است.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [4,81 | آراء: 27]Loading…
عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

عسل خامه ای چیست؟

عسل خامه ای یا عسل سفید که در انگلیسی به آن (Creamed honey) گفته می شود که بافت و فرم خامه ای و بسیار نرم و خوش خوری دارد و بر خلاف تصور برخی از افراد با هیچ ماده ی مخلوط یا ترکیب نشده است و فقط در زمان رس بستن یا همان شکرک زدن عسل طبیعی به سرعت و بصورت مرتب و یکنواخت همخورده است تا به این بافت مشخص و تقریبا سفید رنگ برسد.

این عسل دارای خواص کامل همه ی انواع عسل های طبیعی است و هیچ تفاوت مشخصی ندارد فارغ از اینکه برای خیلی از دوستداران عسل بسیار محبوب و دوست داشتنی است. اگر از طرفداران عسل طبیعی هستید، قطعاً می دانید که انواع مختلفی از عسل وجود دارد.

عسل پاستوریزه به دلیل فرآوری شدن، بخشی از مخمرهای طبیعی و در نتیجه آنزیم های مفید خود را از دست می دهد و عمدتا رنگ شفافی دارند. اما در عسل سفید یا خامه ای، هیچ یک از این مؤلفه های مفید حذف نشده است و خواص آن حفظ می شود.

برخی تا نام این محصول را می شنوند تصور می کنند که در این نوع از عسل، خامه مخلوط شده است. اما به طور کلی عسل کرمی به دلیل بافت نرم و کرم مانندی که دارد با این نام شناخته می شود و هیچگونه خامه ای به آن افزوده نشده است. عسل خامه ای به دلیل ظاهر و طعم متفاوتی که دارد در میان افراد مختلف به ویژه کودکان بسیار محبوب است.

عسل رس بسته-عسل خامه ای-عسل سفید-عسل طبیعی-عسل رس بسته چیست-خرید عسل رس بسته-خواص عسل رس بسته-قیمت عسل رس بسته-عسل فروردین
انواع عسل طبیعی از نظر شکل ظاهری

عسل طبیعی، خام است و مستقیماً از کندوهای زنبورعسل برداشت می شود. وقتی عسل طبیعی به مدت طولانی و بدون مراقبت و استفاده باقی بماند، کم کم جامد و متبلور یا اصطلاحا کریستالیزه می شود (شکرک می زند).

شکرک زدن، عسل طبیعی را فاسد نمی کند و طعم و ترکیب شیمیایی عنصری آن را تغییر نمی دهد. چون کریستال ها بزرگ و غلیظ هستند، باید ذوب شوند تا دوباره بتوان از عسل طبیعی استفاده کرد.

عسل خامه ای هنگامی ایجاد می شود که عسل طبیعی کریستالیزه شده (شکرک زده شده) در یک دستگاه مخصوص ریخته می شود، دستگاهی که آن را بچرخاند تا کریستال ها صاف و ریز ایجاد شوند، و محصول آن همان چیزی است که به آن عسل خامه ای یا عسل سفید گفته می شود.

عسل سفید، عسل متبلور شده ای است که به حالت خامه ای زده می شود که اصطلاحاً به آن کرم عسل می گویند. در فرآیند انجام این روش، این محصول ارزشمند زنبورعسل با اکسیژن مخلوط شده و رنگ سفید و کرمی مانند به خود می گیرد. درک این نکته مهم است که در این فرآیند، عسل طبیعی خواص مفید خود را از دست نمی دهد و فقط قوام خود را تغییر می دهد.

نام های دیگر عسل خامه ای عبارتند از: عسل زده شده، عسل ریسی، عسل دانه بندی شده، عسل خرد شده، عسل فوندانت، عسل کره‌ای و عسل نرم شده که اصطلاحی که برای این شکل از عسل استفاده می شود بسته به منطقه متفاوت است.

عسل طبیعی مایع جهت مصرف روزانه، افزودن به چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها کاربرد دارد در حالی که عسل کرمی یا سفید برای استفاده در ساندویچ، نان تست و نان بسیار عالی است.

پادکست عسل خامه ای

عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

ویدیو طرز تهیه عسل خامه ای

طرز تهیه عسل خامه ای به این شکل است که تولیدکنندگان، عسل طبیعی جمع آوری شده از کندو را در مخزن های مخصوصی قرار داده و به صورت دوره ای و طی چند روز در این مخزن می چرخد.

عسل کرمی همان عسل خالص و طبیعی است که به منظور جلوگیری از تبلور آن، توسط تولیدکنندگان در شرایطی خاص هم زده می شود. در واقع طی فرآیند خامه ای کردن عسل، کریستال های آن بسیار کوچک تر از حالت قبل خود شده و یک عسل کاملاً یکدست و با قوام تولید می شود.

عسل سفید چگونه درست میشود؟

تنها چیزی که برای این روش نیاز دارید مقداری عسل خامه‌ای است تا کریستال‌های بذر، عسل طبیعی خام و مایع شما را فراهم کند. می‌توانید از عسل کرمی نرم خود استفاده کنید، یا مقداری عسل که از قبل متبلور شده را به‌عنوان تکشیل بلورهای ریز آسیاب کنید.

در یک ظرف دهان گشاد، خام به نسبت وزنی 10 به 1 با کریستال دانه ریز مخلوط کنید. ظرف را ببندید و آن را در یک اتاق خنک با دمای 12.8 درجه سانتیگراد به مدت یک یا دو هفته نگهداری کنید تا کاملاً متبلور شده و به قوام قابل پخش تبدیل شود.

عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

تفاوت عسل خامه ای با عسل خام مایع

مایع و روان بودن در واقع همان شکل طبیعی عسل خام است. در اصل عسلی که توسط زنبورهای عسل تولید شده و در کندوها ذخیره می شود، همان عسل طبیعی مایع است و هیچ چیزی به آن اضافه نشده است.

به عسل کرمی نیز افزودنی اضافه نشده است. تنها تفاوتی که می توانید در این نوع عسل و عسل طبیعی مایع مشاهده کنید، در روش بسته بندی آن است. برای تولید عسل خامه ای باید در ابتدا میزان کمی از عسل خامه ای موجود که با نام بذر عسل شناخته می شود را فراهم نمود.

سپس آن را با عسل مایع جمع آوری شده مخلوط کرده و بعد از هم زدن و مخلوط کردن مداوم، در نهایت آن را سرد کرد. عسل تولید شده در ظروف مورد نظر قرار گرفته و در یک محیط سرد ذخیره می شود. این فرآیند باعث می شود که بافت عسل، جامدتر و کرمی مانند شود. شما می توانید از این عسل برای کرمدار کردن نان و مصرف روزانه آن که مورد توجه کودکان نیز می باشد، استفاده نمود.

عسل های مناسب (عسل رس بسته) برای تهیه عسل خامه ای

عسل ها از نظر تمایل آنها به رس بستن یا شکرک زدن و سرعت انجام این فرایند به سه دسته تقسیم می شوند : عسل های دیر رس، عسل های میانه رس و عسل های زود رس. گفتنی است عسل هایی که میانه رس و زود رس هستن برای تولید عسل خامه ای مناسب تر هستند.

عسل هایی نظیر عسل پنبه، عسل خارشتر، عسل زنجیرخوار، انواع مرکبات نظیر عسل بهارنارنج، عسل اقاقیا، عسل آفتاب گردان، عسل یونجه و در مجموع عسل هایی که اصطلاحا زود رس هستن و در حالت رس هم رنگ سفیدتری دارند برای تولید عسل خامه ای بسیار مناسب هستند.

خواص عسل سفید ارمنی-عسل سفید ارمنستان-خواص عسل سفید اقاقیا-خرید عسل سفید-عسل سفید قیمت-خرید عسل خامه ای-قیمت عسل خامه ای-عسل رس بسته-عسل فروردین

نکات مهم در روش یا دستور العمل تهیه عسل خامه ای

در روش خانگی می تونید از همزن های برقی خانگی استفاده کنید و عسل های مناسب این موضوع رو هم در عنوان بالا به شما پیشنهاد شده و هرچی بیشتر همزده بشه و عسل رس یا نیمه رس انتخاب کنید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

در روش صنعتی در دنیا شرکتهای مربوط به این حوزه دستگاه و مخازن مناسب تولید عسل خامه ای رو با جزییات و سایزهای متفاوت تولید کردند ولی در دسترس ما نیست و هزینه ی غیر قابل قبولی داره ولی می تونید خودتون برای ساخت یه مخزن ساده 150 تا 300 لیتری با هزینه بین 25 تا 60 میلیون با توجه به وسایل و متریالی که استفاده می کنید بسازید.

مجموعه عسل فروردین برای سال 1402 در نظر داره ساخت این دستگاه رو با توجه به تجاربی که بدست آورده تکمیل کنه و در صورت نیاز در اختیار شما قرار بدیم.

عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

خرید عسل خامه ای و چشم انداز آن در زنبورداری

با توجه به استقبال و خرید عسل خامه ای در کشور ، علاقه مندان زیادی برای تهیه یا تولید این عسل اقدام می کنند. از طرفی فروش عسل خامه ای برای بعضی زنبورداران می تواند یک محصول جدید و نوآورانه باشد.

خرید عسل سفید از زنبوردار با توجه به اینکه ممکن است عسل در طول نگهداری و انبارداری طولانی و با توجه به طبیعی بودنش رس بزنه و میتواند این یک فرصت برای تبدیل این طیف عسل ها به عسل خامه ای باشد.

نحوه نگهداری عسل خامه ای

عسل کرمی یا خامه ای نیازی به نگهداری در یخچال ندارد و می توان آن را در دمای اتاق ذخیره کرد. مانند عسل طبیعی کریستالیزه شده (رس بسته)، این عسل نیز در درجه حرارت بالا یا گرمای محیط در طول زمان به مرور به حالت مایع باز می‌گردد.

عسل همزده یا خامه ای فرآوری شده با روش پاستوریزاسیون ماندگاری نامحدودی دارد زیرا پاستوریزه کردن خطر تخمیر را با از بین بردن مخمر از بین می برد. با این حال، عسل خامه ای پاستوریزه نیست و ممکن است تخمیر شود. برای استفاده کوتاه مدت، خطر تخمیر کم است.

به این ترتیب، برای نگهداری طولانی‌مدت، عسل کرمی را در ظروف محکم تر و کوچک تر نگهداری کنید تا در معرض رطوبت قرار نگیرید. هم چنین، عسل خام را در دمای پایین تر (ترجیحاً حدود 10 درجه سانتیگراد یا کمتر) نگهداری کنید تا تخمیر به تاخیر بیفتد.

عسل خامه ای یا عسل سفید چیست؟ 2 روش تولید و نکات مهم آن

خواص عسل خامه ای (خواص عسل سفید ارگانیک)

عسل کرمی یا خامه ای برخلاف اسمی که روی آن گذاشته شده است، کاملاً از عسل طبیعی و خالص تهیه شده است و هیچ چیزی به آن مثل خامه یا هیچ فراورده دیگری افزوده نشده است.

تنها دلیل رسیدن به این حالت نرم و یکنواخت در این عسل این است که با استفاده از فرآیند تبلور کنترل شده از ایجاد کریستال های بزرگ تر جلوگیری می شود.

در نتیجه ارزش غذایی و خواص عسل خامه ای هیچگونه تفاوتی با خواص عسل طبیعی ندارد و مواد تشکیل دهنده آن و طعم و عطر این نوع از عسل کاملا با عسل مایع یکسان است.

اگر شما تاکنون از عسل خامه ای استفاده نکرده اید، به طور قطع یکی از لذت بخش ترین تجربه های زندگی خود را از دست داده اید.

این نوع از عسل به دلیل بافت نرم و یکنواختی که دارد بسیار خوشمزه بوده و طرفداران بسیاری را دارد. 

عسل رس بسته قیمت عسل رس بسته عسل سفید ارمنی عسل سفید اقاقیا عسل روسی خواص عسل روسی عسل فروردین | دانشنامه و فروشگاه عسل طبیعی و خرید ژل رویال اصل | عسل فروردین

خوردن این نوع از عسل به دلیل کرمی بودن آن برخلاف حالت مایع آن راحت تر بوده و شما می توانید به صورت روزانه آن را مصرف کنید. پیشنهاد ما به شما این است که یکبار این نوع از عسل را تهیه و امتحان کنید. به طور قطع به یکی از مشتریان همیشگی آن تبدیل خواهید شد.

نتیجه گیری

با گذشت زمان، عسل طبیعی مانند عسل اقاقیا، عسل یونجه، عسل بهارنارنج یا عسل مرکبات، عسل شبدر و… شروع به کریستالیزه و متبلور شدن می کند و رنگ آن از شفاف به سفید متمایل می شود. اما این اتفاق پس از برداشت آن از کندو رخ نمی دهد و نیاز به زمان دارد. عسل کریستالیزه یا عسل شکرک زده کیفیت خود را از دست نمی دهد و حتی برخی از انواع آن طعم و عطر فوق العاده ای پیدا می کند.

تخمیر، تبلور و کریستالیزه شدن می تواند عسل خام را برای برخی ناخوشایند کند. با کنترل فرآیند تبلور، می توانید عسل خامه ای درست کنید. کریستال های کوچک عسل سفید باعث ایجاد بافتی کرمی و صاف می شود که قابل پخش شدن است.

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

  • 113 نوشته ها
  • 547 دیدگاه ها

8 پاسخ

  1. من تو خونه چندبار درست کردم ولی مثل مال شما نشد انگار اون فوت کوزه گری شو به ما نمیگید

  2. خیلی خوب بود و ممنون برای ویدئو عسل خامه ای چون تا مدت ها تصور درستی از این عسل نداشتم و میخوام توی خونه درست کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *