خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

خرید عسل گون + بررسی کامل و 11 خاصیت فوق العاده آن

چکیده :
عسل گون به عنوان پر تولید ترین و محبوب ترین و پر فروش ترین عسل ایران شناخته می شود چرا که ایران با بیش از 900 گونه، بهشت گیاه پر خاصیت گون است.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [5,00 | آراء: 22]Loading…

عسل گون چیست؟

عسل گون یکی از پرخاصیت ترین، شناخته شده ترین و پر تولید ترین عسل های موجود در ایران می باشد. این عسل به دلیل فواید بسیار و خواص درمانی و دارویی که دارد از محبوبیت بالایی برخوردار است، که در بسیاری از مناطق کوهستانی کشور تولید می شود.

این عسل توسط زنبورهایی که از گیاه گون تغذیه می کنند، تولید می شود و به دلیل عطر و طعم ملایمی که دارد در بین ایرانیان بسیار مورد پسند واقع شده. عسل کوهستانی گون جزو آن دسته ازعسل هایی می باشد که هم به صورت تک گل و هم به عنوان بخشی از عسل های چهل گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

عطر و طعم بی نظیر، خواص درمانی فراوان و تولید این عسل در کوهستان باعث شده که این عسل به عنوان یک عسل کوهی و دارویی معروف شود و در سلامتی شما نقش موثری داشته باشد. (astragalus spp)

خرید عسل گون- گیاه گون- خواص عسل گون- قیمت عسل گون

پادکست عسل گون

بررسی تاریخچه گیاه گون

گیاه‌شناسان براین باورند که کشورایران یک گونستان بزرگ است و ایران را بهشت گون می نامند. در مراتع ایران حدود 15 تا 17 میلیون هکتار از گونه های مختلف گون رویش دارد. و بر همین اساس می توان گفت که گیاه گون مهم ترین گونه گیاهی ایران از لحاظ تنوع، تراکم و سطح پراکنش به حساب می آید.

226 گونه گون وجود دارند که به صورت چوبی، بوته ای و درختچه ای هستند و به دلیل خصوصیات ساختاری که با توجه به بذر اندک تولیدی خود دارند همیشه به شکل جامعه‌پذیر بوده و اجتماعات گیاهی کوچک یا بزرگی را تشکیل می‌دهند.

با توجه به برآورد های اولیه و مشاهدات میدانی این اجتماعات سطحی معادل 15 تا 17 میلیون هکتار را چه به شکل فردی چه همراه گیاهان دیگر مانند درمنه، ارس، بنه، بادام، کلاه میرحسن و چوبک زیر پوشش خود دارند که اغلب بالای خط ارتفاعی 1800 متر خودنمایی می‌کنند.

تعداد 634 گونه دیگر وجود دارند که به شکل علف یک ساله و یا چند ساله هستند و معمولا در ارتفاعات پایین تر وجود دارند. اما به همراه گونه‌های گروه اول به سمت ارتفاعات بالا نیز کشیده می‌شوند. اما این تفاوت وجود دارد که این نوع هرگز جامعه‌پذیر نبوده و تعدادی زیادی از آن‌ها به‌صورت علوفه مرغوب مورد تعلیف دام قرار می‌گیرند و تعداد کمی هم با جذب سلنیوم، برای دام سمی بوده.

اما به منظور جلوگیری از سقط جنین دام سودمند هستند. گون‌های جامعه‌پذیر همیشه خاردار بوده، به وسیله دام چرا نمی‌شوند و در تعادل اکوسیستم* نقش فراوانی ایفا می‌کنند.(ecosystem)

عسل گون- عسل گون چیست- خواص عسل گون- قیمت عسل گون

محل رویش گیاه گون کجاست؟

مناطق زاگرس و سلسله جبال مرکزی بیشترین پراکندگی گیاه گون‌ را در ایران دارد. گیاه گون معمولا متعلق به مناطق خشک تر می باشد اما در محدوده جنگل‌های شمال (هیرکانی) نیز 6 گونه از گون رویش دارد، بنابراین گیاه گون یک گیاه خشکی پسند به شمار می رود که به آب و رطوبت کمی نیاز دارد.

مشخصات عسل گون (آنالیز حسی عسل گون)

 • عطر و بو : این عسل معمولا در مقایسه با سایر عسل ها دارای رایحه‌ای ملایم و آرامی می باشد.
 • مزه : این عسل دارای شیرینی متوسطی می باشد.
 • سرعت رس بستن : میزان گلوکز موجود در این عسل در حد متوسط قرار دارد به همین علت سرعت رس بستن یا همان شکرک زدن عسل نیز متوسط خواهد بود و اگر حرارت ندیده باشد پس از چند ماه شاهد رس بستن آن خواهید بود.
 • رنگ : معمولا رنگ این عسل به گونه گیاه گون،‌ منطقه و مدت زمانی که نگهداری شده است وابسته است. اما به طور کلی رنگ آن از زرد روشن تا قهوه‌ای روشن خواهد بود.

آزمایش عسل گون (آنالیز آزمایشگاهی)

نوع آزمایش
میزان استاندارد طبق استاندارد شماره 92 ایران
نتیجه آزمایش عسل*
قندهای احیا قبل از هیدرولیز
حداقل 65%
76
قندهای احیا بعد از هیدرولیز
حداقل 65%
77.76
ساکارز
حداکثر 5% (به استثنائ عسل کنار و بهارنارنج)
1.12
فروکتوز
حداقل 30%
35.33
گلوگز
حداقل 20% (20_35 درصد)
35.14
نسبت فروکتوز به گلوگز
حداقل 0.9 و حداکثر 1.3
1.005
دیاستاز (کمی)
حداقل 8
12
آمیلاز
مثبت
مثبت
پرولین
حداقل 180
650
هیدروکسی متیل فورفورال HMF
حداکثر40 (مناطق سردسیری) _ حداکثر 80 (مناطق گرمسیری)
20
رطوبت
حداکثر 20
17
اسیدیته PH
mg/kg حداکثر 40
-
خواص پلی فنل
بین 0.1 تا 0.3%- نمونه های بیشتر از 0.1% مرغوبیت بیشتری دارند
0.15
فعالیت آنتی بیوتیکی
میزان قدرت ممانعت کنندگی رشد باکتری 4-0
-
کیفیت سنجی و درجه عسل
بر اساس فاکتورهای آزمایشگاهی برگه آزمون
A

*توضیحات : نتایج درج شده در این جدول بر اساس میانگینی از بین تمام آزمایشاتی که به روی عسل های گون موجود در مجموعه عسل فروردین انجام شده، تهیه شده است و این به این معناست که عسل های گون موجود در سایت دقیقا مطابق با این اعداد نیستند ولی شما می توانید هر بار قبل از خرید برگه آزمایش به روز و دقبق عسل مد نظر خودتان را از ما بخواهید

عکس گیاه گون

مجموعه فروردین تلاش کرده تا یک کالکشنی از عکس گیاه گون را که دارای کیفیت نسبتا بالایی می باشند را تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهد. این مجموعه از عکس گیاه گون به شکل خام و بدون هیچ گونه ادیتی است.

گل گون- عکس گیاه گون- خرید عسل گون

شرایط برداشت عسل گون

معمولا فصل گلدهی گون در ارتفاعات کوهستانی ایران از اواسط بهار تا اواسط تابستان می باشد.

هزاران زنبوردار به امید برداشت این عسل، کلنی های زنبورعسل خود را به مناطق کوهستانی مملو از پوشش گیاهی گون کوچ می دهند. به طور میانگین یک ماه تا چهل روز در مراتع گون مستقر می شوند و در نهایت عسل مورد نظر را برداشت می کنند.

ساختار گل ها و گیاه گون به نحوی است که شهد زیادی را تولید می کنند و زنبورعسل به شدت به این گل ها علاقه مند است. گل های گون نیز با رنگ های درخشان و معطراز زنبور های عسل استقبال خوبی می کنند و در ازای انتقال دانه های گرده گل شهد شیرین و دارویی در اختیار زنبورعسل قرار می گیرد.

به طور میانگین از هر کلنی زنبورعسل بین ده تا بیست کیلو از این عسل قابل برداشت می باشد. البته همه این آمار ها منوط به شرایط بهینه برای گلدهی و شهددهی گون در مراتع است.

امکان برداشت این عسل در صورت شهددهی خوب گل های گون، فراهم می باشد اما در غیر این صورت این میزان برداشت به شدت عسل کاهش می یابد. در این حالت شاهد این موضوع هستیم که عسل تولیدی در زنبورستان به عنوان عسل چند گیاه کوهستان عرضه می گردد. بر اساس تجربه بسیاری از زنبورداران معمولا هر دو سال یکبار تولید عسل گون اتفاق می افتد.

گیاه گون-عسل گون- خرید عسل گون
خرید عسل گون + بررسی کامل و 11 خاصیت فوق العاده آن

خواص عسل گون

همانطور که گفته شد خواص عسل گون بسیار است. که از بین این فواید خواص دارویی و درمانی آن بسیار مورد اهمیت و استفاده قرار دارد. که در ادامه به خواص عسل گون خواهیم پرداخت:

درمان کم خونی

امروزه افراد زیادی در سراسر جهان به دلیل تغذیه نا مناسب و عدم تامین ویتامین های مورد نیاز بدن دچار کم خونی هستند. از این جهت افراد باید به فکر جبران این کمبود باشند.

یکی از شناخته شده ترین خواص عسل گون، اثرگذاری مثبت آن به روی کم خونی است. این عسل با تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن، در راستای بهبود این مشکل موثر است.

ترکیب گرده گل با این نوع عسل یک معجون فوق العاده برای مقابله با کم خونی می باشد.

خواص عسل گون- خرید عسل گون- عسل گون چیست

یک ماده ضد پیری قوی

از دیگر خواص عسل گون می توان به محتوای آنتی ‌اکسیدانی* آن اشاره کرد، که این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. بنابراین مصرف مداوم این عسل تاثیر به سزایی را در به تعویق انداختن علائم پیری دارد. (antioxidant)

کنترل کننده قوی قند خون

عوامل زیادی در بروز دیابت دخیل هستند. اگر شما از دیابت رنج می برید و به دنبال یک ماده طبیعی جهت کنترل آن می باشید عسل شفابخش گون گزینه مناسبی می باشد. این عسل نتایج مطلوبی را در جهت کنترل قندخون ارائه می دهد. از آنجایی که این محصول سرشار از آنتی اکسیدان های مفید است، مصرف آن موجب کاهش استرس و به تعدیل درآمدن فشار خون می شود.

تقویت کننده ای فوق العاده برای معده

از دیگر خواص عسل گون می‌توان به تسکین آن برای دردهای معده، درمان اسید معده، نفخ و ترش کردن اشاره کرد. با مصرف این عسل به تقویت معده خود پرداخته اید.علاوه بر فواید گفته شده این عسل برای معده، مصرف عسل دارویی گون در درمان امراض مختلف معده نظیر ورم و زخم معده نیز موثر است. همچنین برای کاهش علائم مسمومیت غذایی نیز می توانید روی این عسل حساب کنید.

بهبود بی خوابی و افزایش کیفیت خواب

بطور کلی همه عسل ها در درمان بی خوابی بسیار موثر عمل می کنند، عسل کوهستانی گون هم از این داستان مستثنی نیست و به دلیل بالا رفتن انسولین و کاهش اضطراب در پی مصرف این نوع عسل باعث بهبود در کیفیت خواب می شود.

با این عسل راحت تر مطالب را به حافظه خود بسپارید

با مصرف این عسل به تقویت حافظه خود کمک کنید. مصرف این عسل موجب تولید ملاتونین با مقدار زیادی شده که باعث می شود شما به راحتی هر موضوعی را بهتر به حافظه خود بسپارید. وجود استیل کولین* و ویتامین B در این عسل فوق العاده نیز در این اثر آن بی تاثیر نیست.به خصوص برای افرادی که در شب های امتحان دچار کمبود انرژی و خستگی مغز می شوند، می تواند منبع خوبی برای تامین انرژی باشد.(Acetylcholine)

بهترین ماده طبیعی برای کاهش دردهای مفصلی

مصرف دارویی این عسل با هدف بهبود و کاهش دردهای مفصلی، استخوانی و آرتروز نیز شناخته شده است. علت این خصوصیت هم وجود اسید فرمیک در این عسل است. شما علاوه بر اینکه با مصرف منظم این عسل به صورت خوراکی از این خواص بهره‌مند می شوید، می توانید به شکل موضوعی نیز در محل درد استفاده نمایید.

گیاه گون زرد- گون گز- گزانگبین- عسل گون
التیام بخشی به زخم های حلق و ریه

جهت بهبود زخم های حلق و ریه معمولا بهتر است از محصولاتی است که قدرت میکروب کشی بالایی داشته باشند. همچنین سیستم ایمنی بدن نیز باید توانایی بالاتری را برای بهبود زخم ها داشته باشد تا روند بهبود زخم ها سریع تر شود. این نوع عسل قدرت ضدمیکروبی بسیار بالایی داشته و به درمان این زخم ها کمک می کند.

هضم غذا راحت تر غذا با عسل گون

از دیگر خاصیت های این عسل می توان به ملین بودن آن اشاره کرد، که این امر به هضم راحت تر غذا کمک می کند و در متعادل سازی عملکرد سیستم گوارشی نیز موثر خواهد بود. به این منظور شما می توانید یک قاشق عسل را به یک لیوان شیر ولرم اضافه کنید و قبل از خواب میل نمایید.

تقویت کننده سلامت قلب و سیستم ایمنی

این عسل فوق العاده سرشار از مواد مغذی است که در کمک به سلامت قلب و تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است. وجود ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای ضروری موجود در این نوع عسل آن را به یک ماده بسیار مغذی برای بدن تبدیل کرده است. این عسل در تأمین مواد غذایی ضروری و مورد نیاز قلب، موثراست و به همین دلیل مصرف آن برای سلامت این عضو حیاتی توصیه می شود.

برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید این عسل را آخرشب و یا صبح ناشتا به اندازه یک قاشق مرباخوری مصرف کنید. بهتر است پس از میل کردن این عسل در صبح ناشتا به مدت یک ساعت از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.

عسل گون- گیاه گون- عکس گیاه گون- فروش عسل گون- گیاه گون زرد

از کجا عسل گون تهیه کنیم؟

جهت خرید عسل گون شما میتوانید با مراجعه به زنبورداران معتمد و با  تجربه که فروش عسل گون را انجام می دهند این عسل تهیه نمایید. همچنین با مراجعه به سایت فروشگاه عسل فروردین نیز می توانید خرید عسل گون را به راحت ترین و مطمئن ترین روش انجام دهید، و در عین حال از مناسب ترین کیفیت و مناسب ترین قیمت عسل گون بهره مند شوید.

قیمت عسل گون

قیمت عسل گون درست مانند تمامی عسل‌ها وابسته به یک سری فاکتورها مانند فاکتورهای آزمایشگاهی ، طعم و مزه آن می باشد. اما به طور کلی قیمت عسل گون با توجه به این حجم از فواید بسیار زیاد آن خیلی مناسب می باشد.

خرید عسل گون + بررسی کامل و 11 خاصیت فوق العاده آن

نکات مهم در خرید عسل گون

هنگام خرید عسل گون برای اینکه از اصالت این محصول اطمینان داشته باشید راه های متنوعی وجود دارد. یکی از این موارد که می تواند کمک کننده باشد، مقدار ساکارز موجود در عسل است. مقدار ساکارز موجود در عسل ها باید کمتر از 4 درصد باشد. یعنی حداکثر ساکارز موجود باید 4 درصد باشد. هرچه این مقدار در این عسل کمتر باشد، به این معناست که عسل مورد نظر از کیفیت بالاتری برخوردار است.

فروش عسل گون توسط فروشگاه های مختلفی انجام می شود اما نکته بعدی که باید در خرید این عسل به آن توجه کنید، این است که از بین فروشگاه های عسل موجود معتبر ترین و بهترین فروشگاه را که فروش عسل گون را انجام می دهد انتخاب نمایید.

زمان مصرف: بهترین زمان برای مصرف این عسل به منظور درمان کم خونی، هنگام صبحانه و یا قبل از غذا است. چرا که در این زمان‌ها، معده خالی و آماده برای جذب مواد مغذی می باشد.

روش مصرف: برای این منظور می‌توانید یک قاشق غذاخوری از این عسل درمانی را میل کنید. همچنین، می‌توانید این عسل را به صورت رس بسته بر روی نان یا درون دسر‌ها مصرف نمایید. توجه داشته باشید که مصرف منظم و معتدل مهم است تا اثرات مثبت را بهتر تجربه کنید.

ترکیب با مواد دیگر: عسل درمانی گون می‌تواند به صورت تنها یا با مواد دیگر مصرف شود. مثلاً می‌توانید آن را با یک لیوان آب گرم و یک قاشق عسل مخلوط کرده و صبح‌ها مصرف کنید. همچنین، مصرف همزمان با مواد حاوی ویتامین C (مانند آبلیمو و مرکبات)می‌تواند جذب آهن را افزایش دهد.

قبل از شروع هر روش درمانی، بهتر است با پزشک یا متخصص عسل درمانی مشورت کنید تا از تناسب مصرف عسل گون با وضعیت سلامتی خود اطمینان حاصل کنید.

بله، ترکیب عسل خوش طعم گون با برخی مواد دیگر می‌تواند بهبود خصوصیات و تاثیرات آن را افزایش دهد. در ادامه، تعدادی از ترکیباتی که ممکن است با عسل گون ترکیب شوند و اثرات مثبتی را داشته باشند آورده شده است.

ترکیب با آب لیمو: ترکیب عسل گون با آب لیمو به دلیل وجود ویتامین C در لیمو، می‌تواند جذب آهن را افزایش داده و کمک به درمان کم خونی کند.

ترکیب با زردچوبه: زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است. ترکیب عسل گون با زردچوبه می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب‌ها کمک کند.

ترکیب با زنجبیل: ترکیب عسل گون با زنجبیل می‌تواند به بهبود عملکرد گوارش و کاهش مشکلات معده کمک کند. همچنین، زنجبیل به عنوان گرم‌کننده طبیعی معتبر است.

ترکیب با دارچین: دارچین دارای خصوصیات ضد باکتریایی و ضد التهابی است. ترکیب عسل گون با دارچین ممکن است به بهبود سیستم ایمنی و کنترل عفونت‌ها کمک کند.

عسل گون دارای مجموعه‌ای از ترکیبات مغذی و فراورده‌های گیاهی است که بهبود سلامتی می‌توانند داشته باشند. ترکیبات مغذی عسل گون شامل موارد زیر می‌شود.

قند‌ها: از جمله قندهای مختلفی که در عسل گون وجود دارند، قندهای اصلی شامل گلوکز و فرکتوز هستند که به عنوان منابع انرژی برای بدن عمل می‌کنند.

ویتامین‌ها: عسل گون حاوی ویتامین‌های مختلفی از جمله ویتامین‌های B به ویژه ویتامین B6 و B9 و ویتامین C است. این ویتامین‌ها نقش مهمی در حفظ سلامتی و افزایش سیستم ایمنی دارند.

مواد معدنی: عسل گون شامل مواد معدنی مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سدیم و آهن است که برای حفظ سلامت استخوان‌ها، عملکرد قلب و عروق، و فرآیندهای متابولیکی مهم هستند.

آنتی‌اکسیدان‌ها: عسل گون دارای مقدار قابل توجهی آنتی‌اکسیدان‌ها است که به محاربه آسیب‌های اکسیداتیو در بدن کمک می‌کنند و سلول‌ها را محافظت می‌کنند.

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

 • 121 نوشته ها
 • 653 دیدگاه ها

9 پاسخ

 1. یکی از کیاهانی که زنبورداری ایران مدیونش هست این گیاه و عکس گون خیلی تو اینترنت کمه و خیلی ها به اشتباه عکس کلاه میرحسن رو گذاشتن ولی شما عکس های بسیار خوب و درستی ازش گذاشتین ، دم شما گرم

 2. بنظرم خوش طعم ترین عسل همین عسل گون هستش خانواده ما فقط این طعم رو می پسندن

 3. طعم عسل گون یه طعم ساده ولی نوستالژیکه و با خوردنش یاد خیلی سال پیش افتادم که در نوجوانی عسل رو در سفر چشیدم ، خدا قوت

 4. بهترین چیز برای مصرف با عسل گون برای زخم معده چیه بین محصولات زنبور ، راهنمایی بفرمایید لطفا
  ابراهیمی هستم از کرج

  1. درود بر شما
   پیشنهاد ما به شما بره موم هستش که میتونه همراه با عسل گون زرد یا عسل گون گز بهترین انتخاب یا مکمل برای درمان مشکلات گوارشی باشه

 5. عکسی که گذاشتید مربوط به گون هستش ولی گون های معروف زیادی داریم که ای کاش به اونها هم پرداخته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *