خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

درمان با نیش زنبورعسل، زنبور درمانی یا بی تراپی

چکیده :
درمان با نیش زنبورعسل برای درمان بیماری های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از زنبورعسل برای درمان، بی تراپی (bee therapy) نام دارد.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [4,70 | آراء: 10]Loading…

اَپی تراپی یا زنبوردرمانی چیست ؟ ( Apitherapy)

زنبوردرمانی یا Apitherapy شاخه ای از طب جایگزین یا طب سنتی است که از محصولات زنبور عسل شامل عسل، گرده گل، بره موم، ژل رویال و زهر زنبور عسل استفاده می کند.علی رقم اینکه نیش درمانی یا زهردرمانی و زنبور درمانی مورد تایید سازمان های پزشکی و دارویی روز نیستن ولی کاربردها و استفاده از آن در سالهای اخیر بیشتر شده و رونق گرفته است.(Bee Venom Therapy)

گفتنی است استفاده از زنبوردرمانی و نیش درمانی در اروپا و آمریکا تحت نام Honey Park یا مزرعه یا پارک عسل درمانی در حال رونق گرفتن است و طرفداران خاص خود را نیز دارد و همه ی اینها در حالی است که هیچ شواهد علمی یا بالینی برای اثربخشی یا ایمنی درمان های زنبورداری وجود ندارد.

زنبور درمانی_نیش درمانی_زهر زنبور_نیش زنبور عسل

تاریخچه زنبور درمانی و نیش درمانی در دنیا

تاکید و اشاره به خواص درمانی و پزشکی احتمالی محصولات زنبور عسل را می توان در شیوه های طب سنتی  کهن ایرانی ، چینی، کره ای، روسی، مصری و یونانی یافت. زنبوردرمانی و عسل درمانی از زمان بقراط و جالینوس انجام می شده است.

به نظر می رسد استفاده مدرن از زهر زنبور عسل با پزشک اتریشی بنام فیلیپ ترچ [Philipp Terc] و مقاله او در سال 1888 “درباره یک ارتباط عجیب بین نیش زنبور عسل و روماتیسم” سرچشمه گرفته است، اما ادعاهای او هرگز در آزمایشات بالینی مناسب و کامل مورد آزمایش قرار نگرفتند. روش جدیدتر پزشکی جایگزین به پزشک مجارستانی Bodog F. Beck نسبت داده می شود که اصطلاح ” نیش درمانی ” یا “درمان با زهر زنبور عسل” را در سال 1935 ابداع کرد و به زنبوردار چارلز مراز (1905-1999) در نیمه دوم قرن بیستم هم نسبت داده می شود.

در سال 1957 نیز برای اولین بار، وزارت بهداشت اتحاد جماهیر شوروی سابق استفاده از زهر زنبور عسل را برای درمان بیماری‌های خاص با تأیید نیکولای آرتموف “دستورالعمل برای زنبور درمانی با زهر نیش زنبور عسل” تایید کرد.

بشر در طول تاریخ از محصولات زنبور عسل به روش های مختلفی استفاده می کرده است: از موم زنبور عسل در ریخته گری فلزات و ساخت سلاح های آتش زا، عسل برای غذا و هدایای مذهبی، بره موم به عنوان چسب و گرده برای کارهای کشاورزی مانند پرورش نباتات استفاده می شد.

خیلی بعد، تلاشی برای استفاده بالینی از زهر زنبور عسل از طریق تزریق توسط J. Langer در دانشگاه پراگ در اواخر دهه 1890 انجام شد و در سال 1930، یک شرکت در جنوب آلمان به نام Mack محلول زهر زنبور را به صورت تجاری تولید کرد. نیش درمانی و زنبور درمانی هنوز هم در طب سنتی در کشورهای اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی از جمله چین، کره و روسیه ، رومانی ، تایلند و … استفاده می شود.

دو محصول بسیار دارویی و موثر زنبورعسل : ژل رویال یا شاه انگبین و بره موم

نیش درمانی_نیش زنبور عسل_زهر زنبور عسل
درمان با نیش زنبورعسل، زنبور درمانی یا بی تراپی

بی تراپی (bee therapy)

درمان با نیش زنبورعسل برای درمان بیماری های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از زنبورعسل برای درمان (زنبور درمانی)، بی تراپی (bee therapy) نام دارد.

(اسم فرد) قبل از اینکه چندین کلینیک در (اسم مکان) باز کند، یک زنبوردار بوده است. اولین بار او در (اسم مکان) کارش را شروع کرد و ابتدا در اسپانیا و سپس در سطح بین المللی شناخته شد.

این رازی است که طبیعت در نیش های زنبور نگه می دارد. اما وقتی زنبور نیش می زند دیگر رمزو رازی وجود ندارد. این یعنی ما درواقع درمورد زیست پزشکی (biomedicine) صحبت می کنیم. 40 ترکیب فعال بیولوژیکی با بالاترین پتانسیل عملکرد در ارگانیسم های موجود زنده، در نیش زنبورعسل وجود دارد.

درمان با نیش زنبورعسل، زنبور درمانی یا بی تراپی

معجزه نیش زنبورعسل

در میان این عناصر، تسکین دهنده ی درد، ضد التهاب و 400 ماده موثر دیگر برای درمان در نیش زنبور وجود دارد. همه ی کلینک ها دارای کندوهای زنبورعسل هستند که از زنبورهایشان برای درمان بیماران استفاده می شود. این کندویی است که (اسم آدم) از آن برای درمان بیش از 50 مورد مختلف استفاده می کند. زنبور مورد استفاده برای درمان باید بالغ و در آخرین مرحله از زندگیش باشد.

ما با دو، سه نیش در اولین جلسه شروع کردیم. برای مواردی مانند: مشکلات کمر و گردن، آرتروز، آرتروزِ مفاصل…، اما اول از همه هر بیمار باید از نظر حساسیت به زنبور تست شود.

(اسم آدم) مدتی است که تحت درمان است و پیشرفت خوبی داشته است. او مدت هاست که از بیماری Fibromyalgia (بیماریی که باعث درد در همه بدن شود) رنج میبرد.

آن ها به خوبی شروع به درمان کردند و این کارو ادامه دادند. تا جایی که اگر وضیعت من ادامه پیدا می کرد به بی حسی کامل تبدیل می شد. من دستم را تا اینجا میتونستم بالا ببرم و حالا بعد درمان تا اینجا بالا میاد.

من بعد از بی تراپی (bee therapy) درد کمتری حس میکنم. و حالا بیشتر کارها را می توانم با دستم انجام دهم، من دیگر کمتر احساس خستگی مفرط دارم.

وقتی نیش جدا می شود زنبور می میرد ولی برای هر درمان مشخص در کلینیک 100 زنبور پرورش داده میشود، چون برای این روش درمانی، پرورش زنبور نیز درنظر گرفته شده است.

زنبور درمانی، بی تراپی، درمان با نیش زنبورعسل
درمان با نیش زنبورعسل، زنبور درمانی یا بی تراپی

دستگاه نیش زنبورعسل و خصوصیات آن

دستگاه نیش زنبورعسل شامل غده، مجرا، کیسه و نیش است که این اجزاء باعث تولید، محافظت، ذخیره و مکانیزم تزریق زهر می شود. زنبورهای تازه متولد شده میزان کمی زهر دارند. با تغذیه مواد پروتئینی غنی و میزان زیاد گرده گل، کیسه زهر به تدریج پر می شود.

بیشترین میزان زهر در زنبورهای 18 تا 20 روزه مشاهد میشود. کیسه زهر زنبورعسل 0.3 میلیگرم زهر را در خود جای میدهد.زهر زنبور مایعی است بی رنگ، با مزه تند و بویی شبیه به موز رسیده است.

ph آن کمی اسیدی (5 – 5.5) می باشد و به واسطه واکنش اسیدی، باعث تغییر رنگ کاغذ تورنسل از آبی به قرمز می شود. با این وجود محلول آبی زهر زنبورعسل این اثر را نشان نمی دهد. این پدیده به سبب فرار ترکیبات اسیدی از زهر خشک است.

وقتی یک زنبورعسل نیش می زند حدود یک سوم از زهرش را تزریق می کند که در دمای معمولی تقریباً بعد از 20 دقیقه خشک می شود و 65 تا 70 درصد وزنش را از دست می دهد.

درمان با نیش زنبورعسل، زنبور درمانی یا بی تراپی

جمع بندی و نتیجه گیری

استفاده از فراورده های زنبورعسل همچون عسل طبیعی، زهر زنبورعسل، گرده گل، بره موم، ژل رویال، موم عسل طبیعی و نان زنبورعسل جهت زنبور درمانی به گذشته باستان برمی گردد. استفاده از مواد طبیعی در درمان بیماری ها بطور قابل ملاحظه ای گسترش پیدا کرده است.

اطلاعات ما درباره عسل طبیعی بسیار زیاد است اما در مورد زهر زنبورعسل به سبب عدم شناخت کامل این ماده اندک می باشد. زهر زنبور، یکی از مواد تولیدی زنبورعسل است که کمک بسیار زیادی به پیشگیری و درمان بیماری ها (زنبور درمانی) کرده است که ما نباید در استفاده از این فراورده زنبورعسل غفلت کنیم.

استفاده از نیش زنبورعسل برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت، التهابات مفصلی، ام‌اس، درد عضلانی و مفصلی، زخم‌های مزمن، درمان عوارض آلرژیک و کاهش التهابات مربوط به برخی بیماری‌های پوستی مطرح است. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده‌اند که درمان با نیش زنبورعسل می‌تواند به کاهش درد، بهبود عملکرد ایمنی سیستم بدن و حتی بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند

نیش زنبورعسل شامل مواد مختلفی مانند آنزیم‌ها، پپتیدها، آمین‌ها و مواد ضد باکتری و ضد التهاب است. این مواد می‌توانند خواص ضد التهابی، ضدباکتریایی، ضد ویروسی و ضدآلرژیک داشته باشند. به همین دلیل، درمان با نیش زنبورعسل به عنوان یک روش طب سنتی درمانی در برخی از بیماری‌ها و عوارض مختلف استفاده می‌شود

قبل از شروع درمان با نیش زنبورعسل، مهم است که مشکلات و ضرورت درمان را با پزشک خود مطرح کنید. همچنین، باید از احتمال واکنش‌های آلرژیک نسبت به نیش زنبورعسل آگاهی داشته باشید. برخی افراد ممکن است به نیش زنبورعسل حساسیت داشته باشند و واکنش‌های آلرژیک جدی را تجربه کنند. در صورتی که به هرگونه واکنش آلرژیک نسبت به نیش زنبورعسل دچار شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم درمان مناسب را انجام دهید.

در نهایت، باید به این نکته توجه کنید که درمان با نیش زنبورعسل یک روش طب سنتی است و هنوز به طور کامل توسط علم پزشکی مدرن تأیید نشده است. برای درمان بیماری‌ها و عوارض مختلف، همچنان به روش‌های معتبر و تأیید شده توسط جامعه پزشکی متخصص رجوع کنید و در مورد استفاده از روش‌های سنتی، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین، در صورتی که تمایل به امتحان درمان با نیش زنبورعسل دارید، باید از منابع معتبر و موثق استفاده کنید و همواره به راهنمایی و توصیه‌های تراپیست یا پزشک خود پایبند باشید

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

 • 123 نوشته ها
 • 663 دیدگاه ها

7 پاسخ

  1. سلام
   یه گفته یکی از آشناهای ما با زنبوردرمانی روماتیسم قلبی خانمی کاملا درمان شد و نازا بودند که پس از درمان باردار هم شدند و کمر درد آشنای نزدیکمون هم خوب شد ،خودم هم اخیرا روماتیسم گرفتم و در حال زنبور تراپی هستم.
   من خودم هفته ای یکبار میرم باغ و خودم زنبورها رو میگیرم و جاهایی که درد میکنن میذارم و نیش میزنن خودتون اگر یه کندو داشته باشید میتونید انجام بدید ولی قبلا باید تست کنید که حساسیت نداشته باشید.

 1. سلام چرا پژوهش درمورد درمان بانیش زنبورر عسل اینقدر کم است و هیچ مرجع علمی انرا پیگیری نمی کند

  1. درود
   روش های درمانی مثل زنبوردرمانی ، نیش درمانی و در کل اپی تراپی هنوز مستندات و پشتوانه پزشکی روز نداره و از ماده موثره ها فقط در داروها استفاده میشه مثلا از میلیتین که ماده موثره اصلی و خاص در زهر نیش زنبور است در داروهای زیادی کاربرد دارد ولی خود نیش زنبور ریسک استفاده و حساسیت های خودش را برای انسان دارد …

 2. درود بر شما
  بنده 57 سالم هستش و میخواستم بدونم چطور میشه از نیش زنبور عسل استفاده کنم چون در انگلیس هم دیده بودم که این کار رو انجام میدن ولی خب امکانش رو ندارم فعلا لذا می تونید در ایران مرکزی رو برای انجام این کار معرفی کنید
  سپاس فراوان

  1. سلام
   اگر خودتون کندو داشته باشید میتونید انجام بدید فقط قبلش تست کنید که حساسیت نداشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *