خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

عسل اقاقیا-خرید عسل اقاقیا-قیمت عسل اقاقیا-خواص عسل اقاقیا-عسل فروردین

عسل اقاقیا فروردین

خرید هدفمند

نگاهی به طبع عسل از نظر علمی و طب سنتی

چکیده :
هر فردی که قصد مصرف عسل را دارد باید از طبع عسل اطلاع داشته باشد و متناسب با طبع آن عسل بهترین انتخاب را برای مزاج بدن خود داشته باشد.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [5,00 | آراء: 2]Loading…

طبع عسل گرمه یا سرد؟

یکی از سوالاتی که ممکنه در ذهن هر فردی که قصد خرید و مصرف عسل را دارد پیش بیاید همین سوال است که” عسل طبع سرد دارد یا گرم؟”

شاید شنیده باشید که می گویند: “عسل ذاتا طبع گرمی دارد” ما هم تا حدی این موضوع را تایید می کنیم اما در تکمیل این حرف باید اضافه کنیم که طبع عسل بستگی به شهد گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است دارد، یعنی اگر منبع شهد عسل، گیاهی گرم باشد طبع آن عسل گرم خواهد بود و اگر گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده طبع سردی داشته باشد عسل حاصل از آن دارای طبعی معتدل می باشد.

بنابراین بسته به نوع گیاه این گرمی عسل را می توان در دو دسته درجه بندی کرد، عسل هایی با گرمی زیاد مانند عسل آویشن و عسل هایی با گرمی کمتر (معتدل) مانند کنار و در ادامه به اهمیت این موضوع و اینکه هر عسل چه طبعی دارد می پردازیم.

طبع عسل چیست

اهمیت دانستن طبع عسل

اینکه بدانیم هر عسل چه طبعی دارد می تواند به ما در انتخاب صحیح و خرید هدفمند کمک کند، زیرا عسل هایی که طبع بسیار گرمی دارند مناسب افرادی هستند که مزاج آنها سرد می باشد. دانستن این نکته و انتخاب مناسب می تواند در ایجاد تعادل و حفظ آن در بدن بسیار کمک کننده باشد، در ضمن باعث می شود تا مزیت های عسل بسیار بیشتر و بهتر جذب بدنتان شود.

گاها ممکن است در صورت عدم شناخت طبع عسل، فردی عسلی را مصرف کند که با مزاج آن سازگاری نداشته باشد و باعث بروز بیماری در بدن فرد شود، بنابراین آگاهی از این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

عسل هایی که طبع گرم زیادی دارند

عسل مریم گلی فروردین (850 گرم)

۴۵۹,۰۰۰ تومان

عسل آویشن فروردین (850 گرم)

۷۱۶,۰۰۰ تومان

نگاهی به طبع عسل از نظر علمی و طب سنتی

طبع عسل ها از نظر طب سنتی

در طب سنتی اساس درمان و پیشگیری از بیماری ها شناخت طبع بدن افراد می باشد، همین نکته اهمیت دانستن طبع موادی که مصرف می کنیم را می رساند زیرا باید توجه داشته کنیم آن چیزی که مصرف می کنیم با مزاج بدنمان سازگاری داشته باشد.

طبع عسل از نظر طب سنتی گرم است، اما از نکته نباید این برداشت را کرد که افراد با طبع گرم نمی توانند عسل مصرف کنند، زیرا همان طور که گفته شد عسل هایی نیز هستند که گرمی آن ها کمتر است و مناسب افرادی است که مزاج گرم دارند.

برخی باور ها وجود دارد که طبع برخی از عسل ها سرد است اما باید بگوییم از نظر طب سنتی عسلی با طبع سرد وجود ندارد و فقط گرمی عسل درجه بندی می شود. پس افرادی که مزاج سردی دارند بدون هیچ نگرانی می توانند همه نوع عسلی را مصرف کنند و هیچ مشکلی هم برایشان به وجود نیاید، اما افراد با مزاج گرم بهتر است از عسل هایی که گرمی آن ها کمتر است  استفاده کنند.

هچنین ابوعلی سینا (Avicenna) فیلسوف بزرگ هم این نکته را عنوان کرده که عسل چون ماده ای اشباع از قند هاست طبع گرمی دارد، در واقع این دانشمند معتقد است هر ماده شیرینی که در آن قند وجود داشته باشد طبعی گرم دارد. حتی هندوانه ای که خیلی از افراد آن را به طبع سردش می شناسند از نظر بوعلی سینا به دلیل شیرینی که دارد کمی گرمی را در خود دارد.

عسل هایی که طبع گرمی دارند

جدول عسل هایی که طبع گرم دارند

عسل هایی که طبع معتدل دارند

جدول عسل هایی که طبع معتدل دارند

عسل هایی که طبع آن ها کمتر گرم است یا به اصطلاح طبع معتدلی دارند را همه افراد با خیال راحت می توانند استفاده کنند، به خصوص عسل های کنار و گشنیز که طبع معتدل تری را دارند و حتی برخی آن ها را با طبع سرد می شناسند.

عسل حاوی تمام مواد مورد نیاز برای حفظ زندگی می باشد که شفا ، دارو و درمان است.

عسل هایی که طبع معتدل دارند

عسل عناب فروردین

۶۶۰,۰۰۰ تومان

عسل کنار فروردین (650 گرم)

۴۶۸,۰۰۰ تومان

عسل گشنیز فروردین (650 گرم)

۳۷۵,۰۰۰ تومان

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

  • 121 نوشته ها
  • 653 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *