خرید حرفه ای

عسل زرشک سفیر

خرید هدفمند

طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

چکیده :
عسل طبیعی فواید فراوانی در تسکین و به حداقل رساندن جای زخم ها، تسریع روند بهبود جراحات و... دارد. در این مطلب به طریقه مصرف عسل برای زخم خواهیم پرداخت.
امتیاز شما: 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره [5,00 | آراء: 6]Loading…
طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

معجزه عسل برای زخم

عسل طبیعی و خواص درمانی آن چندین سال است که موضوعی داغ برای تحقیق بوده است. از نظر التیام موثر زخم ها، عسل از زمان های قدیم تا 4000 سال پیش یکی از بهترین درمان ها به شمار می رفته است.

تا آنجا که مزایای استفاده از عسل به عنوان پانسمان و درمان زخم عمیق به دلیل بهبود سریع‌تر بسیار ارزشمند است، و حتی در مراقبت از زخم‌های سخت یا درمان زخم عمیق از نظر پزشکی، عسل طبیعی یک انتخاب اقتصادی و از نظر علمی اثبات شده است.

بر اساس متون پزشکی، عسل طبیعی فواید فراوانی در تسکین و به حداقل رساندن جای زخم ها، خوشبو کردن زخم ها، تسریع روند بهبود جراحات و تشویق جریان لنفاوی به هر طریقی دارد. خواص بیولوژیکی و فعالیت های درمانی عسل برای جای زخم و ترمیم آن باور نکردنی است.

عسل طبیعی و درمان زخم عمیق

استفاده از عسل طبیعی با درجه پزشکی، استریل شده و آزمایش شده در آزمایشگاه های تخصصی برای کمک به افراد مبتلا به زخم های مزمن و حاد مثل زخم های رایج در افراد دیابتی بسیار ارجحیت دارد.

زیرا حاوی اجزای فعال زیستی، محتوای قند بالا، خواص ضد باکتریایی چشمگیر، تعادل pH منحصر به فرد، خواص ضد بو و فساد و متیل گلیوکسال (MGO) است.

یک مطالعه اخیر به این نتیجه رسید که وقتی از عسل به عنوان پانسمان مرطوب زخم یا ماده پانسمان زخم استفاده می کنید، رشد سریعتر بافت را برای ترمیم موثر زخم، افزایش عرضه اکسیژن، سرکوب قابل توجه التهاب و دبریدمان اتولیتیک سریعتر مشاهده می کنید.

ادوار فوئنتس پرز، بیوشیمی‌دان دانشگاه شیلی، می‌گوید: «شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد عسل باعث التیام زخم‌های عمیق و پیچیده می‌شود.»

می توان گفت عسل طبیعی دارویی و زخم ها شریک خوبی هستند و با هم بسیار خوب کنار می آیند!

اما سوال اینجاست که چگونه باید از عسل برای درمان زخم ها استفاده کرد ؟ و اینکه چگونه و با چه روشی حداکثر فواید را به دست آورد؟!

عسل برای زخم عمیق-نمک و عسل برای زخم-معجزه برای جای زخم-عسل برای جای زخم-عسل فروردین
طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

نحوه مالیدن عسل روی زخم و جراحت

به جرات می توان گفت که می توانید عسل استریل شده با درجه پزشکی را به صورت موضعی در مراحل مختلف فرآیند بهبود و درمان زخم باز با عسل و انواع مختلف زخم ها استفاده کنید. رابطه بین عسل و بهبود زخم متناسب است، تا آنجا که به دفعات تعویض پانسمان مربوط می شود، بستگی به سرعت آبرسانی عسل توسط ترشحات دارد.

با گذشت زمان که عسل شروع به التیام می کند، پانسمان زخم ها کمتر عوض می شود. در مورد زخم های التهابی حاد ممکن است مجبور شوید دو بار در روز پانسمان را عوض کنید. برای برداشتن آسان پانسمان، آن را با آب سرم یا آب نمک مرطوب کنید.

آیا عسل طبیعی هنگام استفاده به عنوان پانسمان زخم درد دارد؟ قطعا نه! می توانید 5 تا 7 روز از عسل برای بریدگی ها و زخم ها استفاده کنید. بر اساس یک مطالعه، عسل برای بهبود سوختگی با ضخامت جزئی در 4 تا 5 روز در مقایسه با پانسمان های معمولی شناخته شده سریع تر و بهتر است.

دو عامل تعیین می کند که عسل طبیعی تا چه حد برای بهبود زخم موثر است: مقدار عسل و روش انتخاب شده برای استفاده از پانسمان.

از مقدار زیاد عسل استفاده نکنید. چون نیاز نیست و کنترل بهداشت و تمیزی اطراف آن دشوار خواهد شد. دقت کنید که مقدار عسل مورد نیاز با حجم مایعی که از زخم خارج می شود تعیین می شود. هر چقدر که ترشحات زخم بیشتر باشد نیاز است تا عسل بیشتری استفاده شود و بالعکس .

اگر به فکر درمان زخم باز با عسل و هم چنین به فکر بهبود جای سوختگی هستید که ماه هاست درمان نشده است، باید قبل از آن به دنبال راهنمایی پزشکی باشید تا از احتمال درمان و عوارض جانبی آن مطلع شوید.

خوشبختانه، بانداژ عسل را می توان تحت پانسمان فشرده و چند لایه انجام داد که به بهبود زخم و خراش کمک میکند و از نظر پزشکی هم مورد تایید است و کارهای علمی و درمانی زیادی بروی زخم ها با عسل طبیعی انجام شده است.

آیا دچار زخم بستر هستید و عسل برای زخم بستر مناسب است؟

آیا تا به حال آبسه را با عسل درمان کرده اید؟ اگر بله، جهت مصرف عسل برای زخم بستر، همیشه قبل از استفاده از پانسمان، مطمئن شوید که روی زخم کاملاً با عسل پر شده و سطح زخم را پوشش داده است. برای زخم بستر و بهبود سریع آن و از طرفی ارزان تر و سالم همیشه می توانید روی عسل طبیعی حساب کنید.

ویدئو طریقه مصرف عسل برای زخم

طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

3 روش خانگی درمان زخم با عسل

چگونه از عسل به عنوان پانسمان زخم استفاده کنیم؟ به طور کلی، شما باید از یک پرستار مراقبت از زخم بخواهید که عسل را روی بریدگی ها و سوختگی ها بمالد، اما خودتان نیز می توانید این کار را انجام دهید. سه روش برای استفاده از عسل طبیعی روی زخم وجود دارد:

1- درمان زخم عمیق با عسل با مالیدن مستقیم آن روی پوست

دستان خود را با صابون بشویید زیرا نباید ناحیه حساس و آسیب دیده زخم خود را در معرض باکتری و یا آلودگی قرار دهید. اکنون، یک اپلیکاتور استریل شده و تمیز (یک توپ پنبه یا سواب) انتخاب کنید. عسل را به مقدار توصیه شده بردارید، مواد جاذب در تماس با زخم را آغشته کنید و آن را به آرامی روی زخم، برش، سوختگی یا ساییدگی به شکل یک لایه نازک بمالید.

برای جلوگیری از خطر آلودگی زخم و گسترش عفونت، اطمینان حاصل کنید که هر بار از یک سواب پنبه ای جدید استفاده می کنید. شما نباید اپلیکاتور را پس از تماس با عسل در داخل عسل فرو کنید. روی زخم عسلی را با یک پانسمان بپوشانید و قسمت های چسبنده را به سمت پایین فشار دهید.

به نظر می رسد پانسمان های انسدادی انتخاب بهتری برای به دام انداختن عسل در داخل آن هستند و اجازه تراوش آن را نمی دهند. استفاده از گازهای استریل یا بانداژهای چسبنده برای پوشاندن زخم بهتر است.

2- مالیدن عسل روی زخم بخیه و جراحت با پانسمان

اگر استفاده از عسل برای زخم را دشوار و کثیف می‌دانید، می‌توانید یک روش جایگزین را انتخاب کنید که در آن عسل مستقیماً روی پانسمان استفاده شود. صبر کنید تا پانسمان عسلی از ترشح زخم اشباع شود و سپس آن را تعویض کنید.

جدا از مواد پانسمان، می توانید گازهای خود را در عسل آغشته کنید، اما به یاد داشته باشید که احتمالاً به بافت های مجاور زخم چسبیده می شود و باعث درد شدید در حین برداشتن می شود.

به‌جای داشتن پانسمان عسلی با اندازه‌گیری حاشیه‌ای، باید آن را به اندازه بزرگ‌تر برش داد، تا قسمت های بیشتری و حتی فراتر از ناحیه ی زخم را پوشش دهد که در مجموع از التهاب و عفونت بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

برای درمان زخم و استفاده از عسل در پانسمان بهتر است از عسل های با قوام و عسل هایی استفاده شود که خاصیت مستقیم آنها بیشتر با درمان زخم و عفونت مرتبط است. بهترین عسل ها برای درمان زخم عسل آویشن، عسل کنار، عسلک ترنجبین، عسل اکالیپتوس و عسل گشنیز است.

درمان زخم عمیق-عسل برای زخم بستر-طریقه مصرف عسل برای زخم- عسل برای زخم سینوس-عسل فروردین

3- پانسمان های آغشته به عسل برای زخم عمیق

آخرین اما نه کم اهمیت، می‌توانید از پانسمان‌های آغشته به عسل – مانند پانسمان‌های برند (MediHoney) استفاده کنید – تمیزترین گزینه‌ای که تمام استرس ناشی از خرید عسل درجه پزشکی، استفاده از آن در حین مراقبت از آلودگی زخم عفونی و غیره را کاهش می‌دهد پانسمان های مخصوص عسلی هستند.

متاسفانه این پانسمان ها در داروخانه های کشور موجود نیست فعلا ولی یکی از راحت ترین و تمیزترین گزینه های پانسمان زخم و یک روش سریع جهت مالیدن عسل برای جای زخم و بهبود آثار آن روی پوست است که گاهی مخصوصاً در خانم ها ایجاد حساسیت می کند از نظر زیبایی.

نکته مهم در مورد انتخاب عسل برای زخم

محققان و متخصصان بهداشت استفاده از عسل برای زخم و سوختگی ها توصیه می کنند، اما عسل خام و فیلتر نشده را مستقیماً استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی آلاینده هایی باشد که باعث ایجاد عوارض خاصی مانند عفونت، واکنش های آلرژیک و غیره می شود.

چگونه خواص درمانی عسل برای زخم را افزایش دهیم:

عسل طبیعی می تواند به تنهایی نقش موثری در درمان زخمها داشته باشد اما می توان آن را همراه با ترکیباتی بسیار موثرتر بکار برد و اثرات آن را چندین برابر کرد.

درمان زخم با عسل و زردچوبه-مالیدن عسل روی زخم بخیه-درمان زخم باز با عسل-عسل مناسب برای زخم-عسل فروردین
طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

درمان زخم با عسل و زردچوبه

درمان زخم با زردچوبه و عسل به طور جداگانه، برای مصرف موضعی، مزایای زیادی برای تسریع ترمیم زخم دارند. ترکیب این دو ماده با هم ماده‌ای خمیری شکل ایجاد می‌کند که باید روی زخم قرار گرفته و پانسمان شود.

این مخلوط می‌تواند به کاهش التهاب و عفونت کمک کرده و ترمیم زخم را نیز تسریع کنند. تحقیقات اثرات مفید این ماده را تایید می‌کنند و هیچ نوع عارضه جانبی نیز گزارش نشده است.

عسل و روغن زیتون

ترکیب دیگری که می‌تواند سرعت ترمیم زخم را بهتر کند، ترکیب عسل و روغن زیتون است. همانند مخلوط زردچوبه و عسل برای درمان زخم، این ترکیب نیز می‌تواند روی زخم اثر گذاشته و اثرات مفیدی را در بهبود مبتلایان به زخم دیابتی نشان داده است.

نمک و عسل برای زخم

می‌توان عسل را با مواد دیگری مانند سدیم یا نمک نیز ترکیب کرد. ثابت شده که نمک اثرات مفیدی برای بدن دارد و عسل نیز به ترمیم زخم کمک می‌کند. نمک واکنش شیمیایی را در عسل فعال می‌کند و می‌توان از هیدروژن پراکسید تولید شده سود برد.

عسل در اصل هیدروژن پراکسید ندارد، اما در عوض آن را از طریق واکنش شیمیایی که در شرایط مناسب ایجاد می‌شود، تولید می‌کند. ابتدا، pH عسل باید بین 5.5 تا 8 برسد، سپس مقدار کمی از سدیم (یا نمک) باید به آن اضافه گردد.

طریقه مصرف عسل برای زخم و 3 روش خانگی برای آن

مهمترین و پر تکرارترین سوالات شما در مورد عسل برای زخم

اطلاعات نشان می‌دهد که مصرف عسل برای زخم منجر به تشکیل سریع لایه اپیتلیال و جمع شدن زخم در مرحله ترمیم می‌شود.

درد، التهاب و دبریدمان را کاهش داده، به کنترل عفونت و کاهش زمان ترمیم زخم کمک کرده و مقرون به صرفه است. عسل برای زخم سینوس نیز موثر بوده و به بهبود سریع آن کمک می کند.

عسل برای زخم-درمان زخم عمیق با عسل-عسل برای زخم عمیق-معجزه برای جای زخم-عسل فروردین

بسته به مقدار ترشح زخم، در زخم‌های با التهاب حاد، پانسمان دارای عسل پزشکی باید تا دو بار در روز تعویض گردد. بیشترین مدت زمان برای تعویض پانسمان‌های حاوی عسل پزشکی اغلب هر ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

برای درمان زخم با عسل و مراقبت پوستی باید ۲۴ ساعت تا ۵ روز عسل را روی زخم قرار داد.

بله. به علت قدرت اسمزی عسل، ممکن است باعث افزایش ترشحات و مایعات زخم گردد.

بیش از ۳۰۰ نوع عسل وجود دارند. انواع مختلف عسل بسته به میزان پراکسید و تاثیر آن بر اسمولاریته و اسیدیته، قدرت و ماهیت ضد باکتریایی متفاوتی دارند.

زخم عمیق عسل برای زخم بستر طریقه مصرف عسل برای زخم عسل فروردین | دانشنامه و فروشگاه عسل طبیعی و خرید ژل رویال اصل با ضمانت | عسل فروردین

در کل، عسل تاریخ انقضا ندارد، اما اگر آلوده یا نادرست مصرف گردد، ممکن است اتفاق بدی روی دهد.

اگر کپک قابل مشاهده‌ای در عسل دیدید، یا اگر بوی تخمیر شدن داد، باید آن را دور بیاندازید.

پزشکان و پرستاران برای درمان زخم‌های زیر از عسل استفاده می‌کنند:

  • کورک یا عفونت فولیکول مو
  • سوختگی‌ها
  • زخم معده و اثنی عشر (دستگاه گوارش)
  • زخم‌هایی که دیر درمان می‌شوند
  • سینوس پیلونیدال یا کیست مویی، که به شکل یک کیسه‌ی کوچک حاوی مو معمولا در قسمت پایین کمر و بالای خط باسن بروز می‌کند و در اثر برگشت مو به داخل پوست ایجاد شده و باعث تجمع عفونت در کیست می‌شود.
  • زخم پای وریدی و دیابتی
  • زخم‌های عفونی ناشی از جراحت یا عمل جراحی
  • زخم‌های فشاری یا زخم بستر

 

محققان مطالعات مختلفی درباره‌ی اثر بخشی عسل برای جای زخم و به عنوان درمانی برای زخم‌ها انجام داد‌ه‌اند. یک مرکز تحقیقاتی بررسی گسترده‌ای را درباره‌ی ۲۶ آزمایش بالینی منتشر کرد، که در مجموع شامل ۳۰۱۱ شرکت ‌کننده بود. محققان نتیجه گرفتند که عسل در بهبود سوختگی های با ضخامت جزئی و زخم‌های عفونی بعد از عمل، موثرتر از بسیاری از درمان‌های رایج است.

با این‌ حال، به اندازه‌ی کافی مطالعات با کیفیت و گسترده در این زمینه وجود ندارد تا به طور قطع بتوانیم توصیه‌هایی برای درمان سایر زخم‌ها با عسل ارائه دهیم.

محمد رسول
نویسنده

محمد رسول رسولی منش

  • 99 نوشته ها
  • 325 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *